ثبت نام

تبلیغ یار

انواع موشن گرافیک از نظر فرم و محتوا

انواع موشن گرافیک

انواع موشن گرافیک

 در این مقاله، تلاش داریم تا را شما عزیزان را با انواع موشن گرافیک آشنا کنیم. موشن گرافیک ها هم مانند تیزر های تبلیغاتی فیلمبرداری شده در سبک های مختلفی طراحی و ساخته می شوند. این تفاوت ها چه از نظر فرم و چه از نظر  محتوا بسیار حائز اهمیت هستند. هرچند که  انواع موشن گرافیک‌ ها اصول ساخت نسبتا مشابهی دارند، اما تجربه نشان داده است که بازخورد مخاطبان نسبت به انواع آنها معمولا بسیار متفاوت است. بنابراین اطلاع داشتن از این موضوع که کدام نوع موشن گرافیک برای کدام هدف تبلیغاتی مناسب تر است، امری ضروری به نظر می رسد. به هر حال چنانچه می‌خواهید با انواع سبک های ساخت موشن گرافیک آشنا شوید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید…

انواع موشن گرافیک
انواع موشن گرافیک

انواع موشن گرافیک از لحاظ محتوا

منظور از محتوا در موشن گرافیک این است که هدف ساخت موشن گرافیک در وهله ی اول چیست؟ موشن گرافیک ها کاربردهای مختلفی دارند. اما ماهیت کاربردی هر یک از آنها میتواند با دیگری فرق داشته باشد . بهتر است برای اطلاع دقیق، بدون هیچ توضیح اضافه ای به موارد زیر که دسته بندی اناوع موشن گرافیک را مشخص می کنند توجه نمایید.

موشن گرافیک های آگاهی دهنده

موشن گرافیک آگاهی دهنده یا توضیحی یکی از پر کاربردترین انواع موشن گرافیک محسوب می شود که هدف آن در واقع توضیح دادن یک فرایند یا یک مفهوم است. البته هدف تمامی موشن گرافیک ها، انتقال محتوای یک پیام است. چنانچه این پیام حاوی مطلبی باشد که باعث شود مخاطب گزراش وارد در باره آن آگاهی یا اطلاعاتی کسب کند، موشن گرافیک مورد نظر را آگاهی دهنده یا توضیحی می‌نامیم.

با استفاده از ویدئو موشن‌های توضیحی می توانید کاری کنید که توجه مخاطب را به نحوه انجام یک کار جلب نموده و  آن ها را به لحاظ احساسی و فکری درگیر کنید. برای مثال یک موشن درباره “عوارض چاقی” یک موشن گرافیک آگاهی دهنده است. یا موشن گرافی که فرایند خاص تولید یک محصول را نشان می دهد.

موشن گرافیک تبلیغاتی

ویدئوهای تبلیغاتی سال ها است که میهمان خانه‌های ما هستند. شما هر روز در تلویزیون یا در فضای مجازی و حتی در شبکه های احتماعی این ویدئوها را مشاهده می‌ کنید. اما موشن گرافیک‌های تبلیغاتی به تازگی است که مورد توجه مردم و سفارش دهنده ها قرار گرفته اند.

علت این امر هم بیشتر به خاطر کم هزینه بودن آن هاست. در عین حال موشن گرافیک ها جذابیت بصری بالایی دارند و مخاطب را سریعا درگیر خود می کنند. موشن گرافیک های تبلیغاتی یکی از انواع موشن گرافیک هستند که کاربرد متفاوت تری نسبت به موشن گرافیک های توضیحی دارند.

انواع موشن گرافیک
انواع موشن گرافیک

موشن گرافیک توضیحی روی انتقال مفهوم و نحوه ی انجام یک فرایند تمرکز می کند، در حالی که موشن گرافیک تبلیغاتی بیش تر روی خود محصول تاکید دارد. ساخت این نوع موشن گرافیک روشی عالی و فوق العاده برای معرفی محصولات شما و بیان مزیت های استفاده از آن ها است. چون گاهی اوقات عدم آگاهی مخاطب درباره کاربرد یک محصول باعث می شود که فروش آن محصول افت کند. این درحالی است که با استفاده از یک موشن گرافیک تبلیغاتی خوب که کاربردهای محصولات شما را به خوبی نمایش دهد، شما می توانید به کسب و کار خودتان رونق دهید.

کاربردهای یک موشن گرافیک تبلیغاتی عبارتند از :
 • ساخت ویدئوی تبلیغاتی برای یک محصول یا خدمات
 • ساخت تیزر فیلم
 • ساخت فیلم تبلیغاتی بازی‌ های ویدئویی

موشن گرافیک های آموزشی

موشن گرافیک آموزشی هم یکی از انواع موشن گرافیک است که هدف آن آموزش یک یا چند مطلب به مخاطب است. در این نوع از موشن گرافیک، نقش داستان کمرنگ تر بوده و بیشتر تمرکز محتوا بر روی ارائه نکات آموزشی است. این نوع از موشن گرافیک ها تفاوت زیادی با موشن های توضیح دهنده ندارند. اما باید در ساخت آنها به نکات ریزتر و جزئی تری توجه کرد.

موشن گرافیک های کاربردی

دسته وسیعی از موشن گرافیک ها وجود دارند که جنبه کاربردی دارند و زیر مجموعه هیچ کدام از سه مورد بالا نیستند. این نوع از موشن گرافیک ها، فقط یک ابزار هستند و از آنها برای رسیدن هدف های دیگری استفاده می شود. برای نمونه می‌توان یک موشن گرافیک که برای تیتراژ یک فیلم ساخته می شود را مثال زد. این نوع از موشن گرافیک ها نه توضیحی هستند، و نه تبلیغاتی ، و نه آموزشی. ما این نوع از موشن گرافیک‌ها را در دسته ای به نام موشن گرافیک های کاربردی دسته بندی می کنیم.

انواع موشن گرافیک
انواع موشن گرافیک

انواع موشن گرافیک از لحاظ فرمی

حال که با انواع موشن گرافیک به لحاظ محتوایی آشنا شدیم، نوبت آن می رسد که ببینیم به لحاظ فرمی داستان از چه قرار است. همانطور که می دانید فرم و محتوا دو مسئله مهم در ارائه یک مطلب یا هرگونه ویدئو هستند. موشن گرافیک ها با هر محتوایی که داشته باشند می‌ توانند به اشکال و فرم های بصری مختلفی ساخته شوند. در زیر انواع موشن گرافیک ها از نظر فرم را  بررسی می کنیم.

موشن گرافیک های دو بعدی یا ۲D

موشن گرافیک های دو بعدی  یا ۲D یکی از انواع متداول موشن گرافیک محسوب می شود که در آن از المانهای دو بعدی استفاده میشود. موشن گرافیک های دو بعدی، نیز خودشان انواع مختلفی دارند. این نوع از موشن گرافیک ها یکی از بهترین و البته ارزانترین انتخاب ها برای ساخت موشن گرافیک برای تبلیغات و برندینگ هستند. از دلایل این امر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ساخت آن راحت و کمهزینه است
 • اصلاح کردن و بازنگری آن ساده تر است
 • زمان ساخت آن کوتاه تر است
 • موشن گرافیک های دو بعدی دارای محبوبیت زیادی بین مردم هستند
 • به دلیل استفاده از گرافیک مبتنی بر بردار، برای ارائه دادن اطلاعات آماری بسیار مناسبند
انواع موشن گرافیک
انواع موشن گرافیک

موشن گرافیک های سیال

موشن گرافیک های سیال یا به عبارتی Motion Graphics Liquid سبکی خاص از موشن گرافیک دوبعدی هستند. در این نوع از موشن گرافیک، رنگ ها حالتی سیال دارند و تصاویر با هم ادغام میشوند. چیزی شبیه به یک توهم مالیخولیایی!  این سبکی جالب و گیرا است که می تواند هر کسی را به خود جلب کند. برای دیدن بهترین نمونه های این نوع از موشن گرافیک می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

موشن گرافیک های سه بعدی یا ۳D

موشن گرافیک های سه بعدی از المان های گرافیکی سه بعدی در خلق و ایجاد تصاویر ویدئویی استفاده می کند. در این نوع از موشن گرافیک ها، کارکترها و نوشته ها می توانند سه بعدی باشند. برای دیدن یک نمونه از این نوع ویدئو ها، بهتر است این ویدئو را مشاهده کنید. در موشن گرافیک‌های سه بعدی می توان از افکت های رئال یا واقعی استفاده نمود.

انواع موشن گرافیک
انواع موشن گرافیک
تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

 • maede می 28, 2020 :: 10:08 ب.ظ
  1 0

  ممنونم مقاله خوبی بود (:

 • شهرام مرتضوی ژانویه 26, 2023 :: 12:30 ب.ظ
  0 0

  چرا اینقد زیاد؟

 • احمد کریمی ژانویه 27, 2023 :: 3:55 ق.ظ
  0 0

  کجا می تونم اطلاعات کاملتری درباره این موضوع پیدا کنم

 • بهزاد مهدوی ژانویه 27, 2023 :: 5:30 ب.ظ
  0 0

  حرفتون خیلی عالیه دکتر جان

 • جعفر طاهری ژانویه 27, 2023 :: 8:35 ب.ظ
  0 0

  afarin matlab khobi bood

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *