ثبت نام

تبلیغ یار

انتخاب لنز برای DSLR

انتخاب لنز دوربین

انتخاب لنز برای DSLR

اگر شما یک دوربین DSLR خریده باشید، تصمیم بزرگ بعدی این است که چه لنزی را انتخاب کنید؟ گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد که بر اساس شکل، اندازه و قیمت طبقه‌بندی می‌شوند؛ بنابراین قبل از انتخاب، لازم است چه چیزهایی را بدانید؟

لنز پرایم یا لنز زوم؟

لنز پرایم فاصله کانونی ثابتی دارد و لنز زوم محدوده گسترده‌تری از فواصل کانونی را پوشش می‌دهد. به همین دلیل لنز زوم مفیدتر است و ممکن است کار دو یا سه لنز پرایم را انجام دهد؛ اما لنزهای پرایم معمولاً باکیفیت‌تر هستند. اگرچه گفته ‌شده که لنزهای زوم پیشرفته به ‌اندازه کافی برای اغلب اهداف مناسب هستند و سلاح انتخابی بیشتر عکاسان می‌باشند.

فاصله کانونی لنز

فاصله کانونی زاویه دید لنز را تعیین می‌کند، لنزهای واید زاویه دید بازی را در اختیار عکاس قرار می‌دهند و شما می‌توانید دورتر از سوژه بایستید، درحالی‌که لنز تله فوتو منطقه کوچک‌تری را انتخاب می‌کند و به نظر می‌رسد مانند تلسکوپ، شما نسبت به واقعیت به سوژه نزدیک‌تر هستید. فاصله کانونی، مطابق آنچه ما معمولاً می‌بینیم “لنز استاندارد” نامیده می‌شود. تعداد دقیق فاصله کانونی این لنز، با توجه به‌اندازه سنسور یا فیلم مورداستفاده شما متفاوت است. لنز استاندارد دارای فاصله کانونی ۳۱ میلی‌متر است؛ بنابراین، هر لنز با فاصله کانونی زیر ۳۱ میلی‌متر، لنز واید است و هر لنز بالای ۳۱ میلی‌متر، لنز تله فوتو است.

انتخاب لنز دوربین

فاصله کانونی موردنیاز شما کدام است؟

به‌طورمعمول دوربینی که لنز آن بین ۱۸-۵۵ میلی‌متر است لنز زوم استاندارد نامیده می‌شود. لنز زوم استاندارد پرکاربردترین لنز عکاسی است. من در ۸۰-۹۰% عکس‌هایم از این لنز استفاده می‌کنم. بااین‌حال، زمان‌هایی هست که شما نمی‌توانید به‌اندازه کافی به سوژه نزدیک شوید و به یک زوم تله فوتو نیاز دارید تا سوژه را به شما نزدیک‌تر کند. زوم تله فوتو در همه ابعاد وجود دارد اما من توصیه می‌کنم به سراغ چیزی بین ۵۵-۲۰۰ میلی‌متر بروید. زوم ۲۰۰ میلی‌متری سوژه‌ها را نزدیک‌تر می‌کند.

همچنین زمان‌هایی وجود دارد که شما در فضای محدودی قرار داشته و به زاویه گسترده‌تری نیاز دارید، پس باید از لنزهایی با زاویه گسترده‌تر استفاده کنید. من یک زوم با زاویه گسترده بین ۱۰-۲۲ میلی‌متر دارم اما باید خیلی با احتیاط از آن استفاده کنم، به ویژه استفاده از آن در لبه های فریم در زاویه کامل می‌تواند وحشتناک باشد؛ بنابراین بهتر است صادقانه بگویم کاربرد زیادی ندارد. بهترین کاربرد آن عکس‌برداری از داخل آپارتمان یا خانه است، این کار باعث می‌شود اتاق‌ها بسیار بزرگ دیده شوند.

دیافراگم لنز

هنگامی‌که شما به مشخصات یک لنز نگاه می‌کنید، بعد از فاصله کانونی، یک عدد مانند f4 یا f2.8 را خواهید دید. این حداکثر دیافراگم لنز بوده و بسیار مهم است. در مورد یک لنز زوم ممکن است طیف وسیعی از دیافراگم‌ها وجود داشته باشد، به‌عنوان‌مثال، f4 – f5.6 به این دلیل است که با برخی زوم‌ها، به‌ویژه ارزان‌ترها، حداکثر دیافراگم در فاصله کانونی مختلف متفاوت است.

بزرگ‌ترین دیافراگم لنز که به معنای کوچک‌ترین عدد f است، لنز گران‌تر خواهد بود. دلیل تفاوت قیمت، شیشه لنزهاست.

مزیت عکاس با حداکثر دیافراگم این است که هنگامی‌که دیافراگم کامل باز می‌شود لنز اجازه ورود نور بیشتری را می‌دهد، شمارا قادر می‌سازد که در شرایط سخت، نور کم یا هنگام استفاده از سرعت شاتر سریع، عکس‌های زیبایی بگیرید. حداکثر دیافراگم همچنین باعث می‌شود عمق میدان را محدود کنید و پس‌زمینه عکس را خارج از فوکوس قرار دهید؛ بنابراین هنگامی‌که شما به لیست قیمت لنز نگاه می‌کنید و می‌بینید که ۷۰-۲۰۰ میلی‌متری f 2.8 بسیار گران‌تر از ۷۰-۲۰۰ میلی‌متری f 4 است، دلیل خوبی برای آن وجود دارد و نیز دلیل خوبی برای خرید لنز گران‌تر، البته اگر بودجه شما اجازه چنین کاری را بدهد.

تثبیت‌کننده تصویر

جدیدترین لنزها باید تثبیت‌کننده تصویر داشته باشند. امروزه بیشتر لنزها این گزینه را برای پول اضافه ارائه می‌دهند.

چه لنزهایی را باید خرید؟

یک لنز خوب، اگر با آن رفتار خوبی داشته باشید باید عمری طولانی داشته باشد، بنابراین لنزها سرمایه‌گذاری خوبی هستند. به‌غیراز تکنیک شما، چه چیزی بین یک عکس متوسط و یک عکس بسیار دقیق تفاوت ایجاد می‌کند؟ مسلماً قطعه شیشه‌ای جلوی دوربین.

در پایان باید بگویم اگر نمی‌توانید لنزهای گران‌قیمت بخرید اصلاً جای نگرانی نیست. شما می‌توانید با استفاده از لنز کیت دوربین، عکس‌های زیبایی بگیرید. کافی است مصمم باشید و کار خود را شروع کنید.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *