ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

انتخاب سوژه عکاسی برای مبتدیان

subject-photography (4)

راهنمای انتخاب سوژه عکاسی برای مبتدیان

سوژه چیست؟ انتخاب سوژه عکاسی فرآیندی مهم در عکاسی برای مبتدیان است. گاهی اوقات سوژه به‌طور پیش‌فرض انتخاب می‌شود و گاهی اوقات نیز انتخاب آن روزها یا حتی هفته‌ها زمان می‌برد.پس دقیقاً سوژه عکاسی چیست؟ چگونه باید سوژه عکاسی را انتخاب کرد؟ با ما همراه باشید.

سوژه چیست؟

در عکاسی، سوژه شیئی (شخص یا مخلوق) است که در تصویر نشان داده‌شده است؛ اما در یک عکس ممکن است چندین شی‌ء نشان داده‌شده باشد_کدام‌یک سوژه است؟ سوژه، نقطه تمرکز برعکس است. سوژه منجر به تصمیم عکاس در مورد جنبه‌هایی از قبیل نورپردازی، ترکیب و غیره می‌شود. چگونه می‌توانید بدون دانستن اینکه سوژه شما هنوز ایستاده یا در حال حرکت است، باید چه سرعت شاتری را استفاده کنید؟ چگونه می‌توانید بدون داشتن سوژه، چارچوب صحنه را تنظیم کنید؟ پس سوژه، نقشی کلیدی در شکل دادن به‌کل تصویر ایفا می‌کند.

انتخاب سوژه در عکاسی

چگونه سوژه را انتخاب کنیم؟

گاهی اوقات سوژه از قبل برای شما انتخاب‌شده است_برای مثال، زمانی که برای عکس‌برداری عکس‌های ارشد استخدام می‌شوید و سوژه شما موضوع فارغ‌التحصیلی است؛ اما اغلب، سوژه به عکاس منتهی می‌شود.

عکاسان اغلب سوژه‌ها را با آنچه به آن‌ها الهام می‌بخشد انتخاب می‌کنند_چیزی که آن‌ها را غافلگیر می‌کند، چیزی غیرعادی و یا چیزی که می‌خواهند آن را به خاطر بسپارند. عکاسی باعث می‌شود دیدگاه خودمان را در مورد جهان به دیگران نشان دهیم.

سوژه برای تصویر ضروری است. برای ایجاد تصاویری خاص لزوماً نباید ایده‌ها خارق‌العاده باشند_هرچند ممکن است عکاس مجبور شود برای یافتن راهی منحصربه‌فرد در نشان دادن اشیا معمولی، سخت کار کند.

بااینکه سوژه اولین چیزی است که عکاس در مورد آن تصمیم می‌گیرد اما همیشه مطرح نیست. عکاسان ممکن است پس از یافتن مکانی با نور عالی، اقدام به تصمیم‌گیری در مورد سوژه کنند.

سوژه‌های عکاسی لزوماً نباید اشیا باشند یا چیزهایی که به‌راحتی قابل‌شناسایی نیستند. عکاسی انتزاعی بر الگو یا فرم شیء تمرکز دارد. در عکاسی انتزاعی، عکس هیچ سوژه‌ای را به تصویر نمی‌کشد و تنها از طریق مفاهیم پایه مانند رنگ، فرم و منحنی‌ها با بیننده ارتباط برقرار می‌کند.

۶ نکته برای انتخاب سوژه

هنگامی‌که حرف از سوژه عکاسی می‌شود، امکانات بی‌پایان هستند_در اینجا ۶ نکته به‌منظور محدود کردن انتخاب‌های شما در انتخاب سوژه مطرح‌شده است.

مکان کلیدی‌ترین نکته است.

سوژه عکس شما کجاست؟ انتخاب مکان قرارگیری سوژه در چارچوب، باعث می‌شود سوژه شما بیشتر موردتوجه باشد. در مرکز قرار گرفتن سوژه بر تقارن و الگو تأکید می‌کند، درحالی‌که هنگام استفاده از قانون یک‌سوم، عکاس قصد دارد چشم بیننده را به‌سوی سوژه بکشاند.

به دنبال نور باشید.

نور نقش مهمی را در نحوه نمایش سوژه بازی می‌کند. به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که گل‌ها و برگ‌ها دارای نور پس‌زمینه هستند درخشان‌تر به نظر می‌رسند. نور پس‌زمینه با ایجاد سیلوئت بر شکل تصویر تأکید می‌کند. نورپردازی از جلو تمام جزئیات را نشان می‌دهد، درحالی‌که نورپردازی جانبی بر سایه‌ها تأکید دارد. نورپردازی با سایه‌های تیره، کنتراست و حس درام را ایجاد می‌کند، درحالی‌که سایه‌های روشن‌تر، نگاهی نرم‌تر را به دنبال دارند.

انتخاب سوژه در عکاسی

تمرین توسعه چشم برای موضوعات جالب

عکاسان باتجربه اغلب نورپردازی‌های عالی، طرح‌های جالب یا مکان‌های عجیبی را پیدا می‌کنند و بلافاصله می‌دانند که سوژه آن‌ها چیست. چنین کاری با تمرین ممکن می‌شود. چالش عکاسی ۳۶۵ را امتحان کنید و دوربین خود را با خود همه‌جا ببرید.

تمرین عکاسی از اشیا عادی با شیوه‌های غیرمعمول

سوژه‌های خسته‌کننده گاهی اوقات عکس‌های زیبایی را می‌سازند زیرا لزوماً در مورد موضوع نیستند، اما روشی هستند که سوژه معرفی‌شده است. زاویه عکاسی، نورپردازی و ترکیب_همه و همه برای ایجاد تصویری معمول یا غیرمعمول باهم ترکیب می‌شوند. برای عکاسی از سوژه‌های روزانه خود، شیوه‌های غیرمعمولی را پیدا کنید، مثلاً شیئی معمولی در آشپزخانه یا حمام پیدا کنید و به شیوه‌ای جدید از آن عکاسی کنید.

خلق داستان

مردم به یک نمونه هنر نگاه کرده و یک داستان را می‌بینند. ذهن انسان همواره سعی در پر کردن جاهای خالی دارد_بنابراین سعی کنید به آن‌ها سرنخ‌هایی بدهید و داستانی را در عکس خود خلق کنید. آیا موقعیت برای خلق داستان مهم است؟ چندین مرحله به عقب برگردید تا اهمیت آن را بدانید. موقعیت خیلی مهم نیست؟ از فردی بخواهید به سوژه شما نگاه کند. هنگام عکاسی، به دنبال احساسات یا اقداماتی باشید که به خلق داستان در ذهن بیننده کمک می‌کند.

اهمیت محیط اطراف

سوژه مهم است_اما محیط اطراف نیز تأثیر بسزایی دارد. پس‌زمینه و پیش‌زمینه به بیان داستان کمک می‌کند. آیا محل سوژه جایی است که انتظار دارید پیدایش کنید یا در محلی معمولی است؟ همه‌چیز را در عکس خود در نظر بگیرید و اگر دلیلی وجود نداشت که آنجا باشید، برای جلوگیری از حواس‌پرتی نزدیک‌تر شده یا زاویه خود را تنظیم کنید.

انتخاب سوژه در عکاسی

آنچه را که به شما الهام می‌بخشد را پیدا کنید.

اغلب پاسخ این‌که چرا عکاسان تصمیم می‌گیرند از یک سوژه خاص عکاسی کنند این است که آن‌ها از این سوژه الهام گرفته‌اند. عکاسی روشی برای نشان دادن این است که چگونه جهان را می‌بینید_افراد یا اشیایی که برای شما اهمیت دارند همیشه یک سوژه عالی را ایجاد می‌کنند. برخی از عکاسان عاشق عکاسی اتومبیل‌های کلاسیک و دیگران عاشق پرنده‌ها هستند. آنچه را که به شما الهام می‌بخشد پیدا کنید، در این صورت است که سوژه عکاسی را پیداکرده‌اید.

سوژه، ماهیت عکس است. قطعاً مؤلفه‌های دیگری برای عکاسی وجود دارد، اما داشتن یک سوژه خوب برای ساخت تصاویر عالی لازم است.

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *