ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

آشنایی با ۴ الگوریتم رتبه‌بندی گوگل

الگوریتم رتبه‌بندی گوگل

SEO برای سایت شما خوب است؛ اما اهمیت همه بخش‌های سئو به یک اندازه نیست. برخی از روش‌های بهینه‌سازی زمان‌بر، اما بسیار مؤثر هستند. روش‌های دیگر سریع‌تر کار می‌کنند اما ممکن است درنهایت، سایت شما را در وضعیت بدتری نسبت به ابتدا قرار دهند. گوگل که بزرگ‌ترین موتور جستجوی اینترنتی است، برای بهتر کردن کیفیت نتایجی که در صفحاتش نشان می‌دهد، هرساله ۵۰۰ بار الگوریتم‌های رتبه‌بندی خود را بروز رسانی می‌کند. در این مقاله از Tabliqyar.com قصد داریم شما را با ۴ الگوریتم رتبه‌بندی گوگل و تأثیری که بر سئو سایت دارند آشنا کنیم.

الگوریتم رتبه‌بندی پاندا گوگل

پاندا، یک الگوریتم رتبه‌بندی گوگل است که وب‌سایت‌ها را با توجه به کیفیت محتوای آن‌ها ارزیابی می‌کند. پاندای گوگل به صفحات با محتوای باکیفیت‌تر، رتبه بهتر و جایگاه بالاتری می‌دهد و بالعکس.

الگوریتم رتبه‌بندی گوگل

الگوریتم پاندا با چه مواردی مقابله می‌کند؟

 1. محتوای thin یا محتوای بی‌ارزش. این مورد لزوماً به معنای محتواهای دارای تعداد کلمات کم نیست. بلکه به این معناست که هنگام تولید محتوا، اطمینان حاصل کنید که پاسخ صریحی به جستجوی کاربر داده‌اید.
 2. محتوای بی‌کیفیت. این مورد به معنای محتوایی است که حتی نگاه کردن به آن، شما را ناراحت می‌کند. متن‌های ضعیف حاوی اشتباهات گرامری، تصاویر بزرگ یا نامرتب، طرح‌هایی که تأثیر منفی بر تجربه کاربر می‌گذارند و هر چیزی که فکر می‌کنید کاربر را به‌اشتباه می‌اندازد. بازدید کاربر از سایت شما باید لذت‌بخش باشد.
 3. محتوای غیرمفید و غیرقابل‌اعتماد. این مورد به معنای محتواهایی می‌باشد که به کاربر کمک نمی‌کند به پاسخ سؤالش برسد.
 4. متن تکراری. این مورد اغلب محتوای تکراری نیز نامیده می‌شود و منظور از آن، مطالب یا نوشته‌هایی است که عیناً شبیه مطالب یا نوشته‌های سایت‌های دیگر و یا سایر صفحات سایت خودتان است.
 5. اسپینینگ مقالات. این مورد به معنای تلاش برای جلوگیری از آوردن محتوای تکراری، با بازنویسی متن از سایتی دیگر است. ازآنجاکه محتوای خوب باید اصل باشد، اسپینینگ اغلب کیفیت محتوا را کاهش می‌دهد.

چگونه از فیلتر پاندا در امان بمانیم؟

آیا سایت شما توسط پاندای گوگل فیلتر شده است؟ برای رهایی از این مشکل باید کیفیت محتوای خود را بهبود ببخشید.

اگر میدانید که باید روی کدام صفحات بیشتر کار کنید، پس دست‌به‌کار شده و تعمیرات اساسی را شروع کنید: تمامی مواردی را که کاربران و الگوریتم رتبه‌بندی گوگل را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد حذف کنید و صفحاتی را که بیشتر موردتوجه بوده و بازدید بیشتری داشته‌اند بهبود ببخشید.

الگوریتم رتبه‌بندی پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن دومین الگوریتم رتبه‌بندی گوگل است و بسیار شبیه به الگوریتم پاندا است، اما به دلایل دیگری وب‌سایت‌ها را بررسی می‌کند: لینک بیلدینگ. بک لینک‌ها به‌طور مثبت بر رتبه‌بندی سایت تاثیر میگذارند، اگر:

آن‌ها در صفحات مرتبط با صفحات شما قرار بگیرند.

محتوای آن‌ها مرتبط با صفحات شما باشد.

آن‌ها به منابع قابل اعتماد اشاره داشته باشند.

آن‌ها از دامنه های مختلفی آمده باشند.

بالعکس، لینکهای مشکوک بر رتبه‌بندی شما تأثیر منفی می‌گذارند. پنگوئن از این موضوع اطمینان حاصل می‌کند.

نکته مهم: پنگوئن گوگل مشابه Manual Actions یا جریمه دستی گوگل برای لینک‌های غیرطبیعی نیست.

الگوریتم رتبه‌بندی گوگل

الگوریتم پنگوئن با چه مواردی مقابله می‌کند؟

 1. لینک‌های خریداری شده. این کار نقض دستورالعمل های وبمستر گوگل برای به دست آوردن لینک‌هایی است که PageRank را در عوض پول یا محصولی جابجا می‌کنند.
 2. عدم وجود انکر تکست های متنوع. منظور از انکر تکست، کلماتی است که به سایت یا صفحه‌ای دیگر لینک می‌شوند. متن داخل بک لینک‌ها عامل مؤثر دیگری در کیفیت لینک شماست. اگر این متن مشابه جاهای دیگر باشد، گوگل متوجه می‌شود شما قصد دست‌کاری در رتبه‌بندی خود را دارید.
 3. لینک‌های کم کیفیت. اگر بک لینک شما کم کیفیت یا نامربوط به صفحه لینک داده‌شده باشد، پنگوئن با آن مقابله می‌کند. شما همواره نمی‌توانید کنترل کنید که چه کسی به شما لینک داده است، اما برای از بین بردن لینک‌هایی که به شما آسیب می‌زنند، باید تمام تلاش خود را انجام دهید.
 4. کیورد استافینگ (Keyword Stuffing). پنگوئن همواره به دنبال استفاده غیرطبیعی از کلمات کلیدی است. آیا تابه‌حال با صفحاتی که با جملات طولانی و بی‌معنی که پر از کلمه کلیدی هستند مواجه شده‌اید؟ این کار یعنی بدترین استفاده از کلمات کلیدی که کیورد استافینگ (تکرار بیش‌ازحد کلمه کلیدی) نامیده می‌شود.

چگونه از فیلتر پنگوئن در امان بمانیم؟

اگر مشکل در بک لینک‌هاست، باید از طریق ابزارهایی که در اختیاردارید این مشکل را رفع کنید.

آسان‌ترین روش برای انجام این کار، اسکن سایت با استفاده از WebCEO’s Backlink Quality Check tool است.

هنگامی‌که همه سیب‌های خراب را در سبد خود پیدا کردید، از طریق هر وسیله‌ای که در اختیاردارید آن‌ها را از بین ببرید.

اگر قادر به حذف آن‌ها به‌صورت دستی بودید حتماً این کار را انجام دهید. با فردی صحبت کنید و از او بخواهید تا محتوای دامنه لینک شما را مدیریت کند. برای مواردی که این دو گزینه نمی‌توانند کار کنند، از ابزار Google Disavow استفاده کنید.

الگوریتم رتبه‌بندی کبوتر گوگل

اگر تابه‌حال در مورد سئو محلی یا لوکال سرچ کرده باشید، به‌احتمال‌زیاد در مورد عوامل رتبه‌بندی درگیر در آن میدانید.

اما آیا می‌دانستید گوگل در الگوریتم جستجوی جداگانه‌ای از آن‌ها استفاده می‌کند؟

الگوریتم کبوتر سومین الگوریتم رتبه‌بندی گوگل است که بر ارائه نتایج جستجوی باکیفیت و مرتبط با مکان جستجو کننده (لوکیشن) تمرکز دارد.

الگوریتم رتبه‌بندی گوگل

چگونه از فیلتر کبوتر در امان بمانیم؟

 1. محتواهای باکیفیتی بنویسید که مربوط به جایگاه شما هستند.
 2. از کلمات کلیدی استفاده کنید که شامل لوکیشن شما باشد.
 3. سایت خود را برای دستگاه‌های تلفن همراه بهینه کنید.
 4. از منابع معتبر لینک بیلدینگ کنید.
 5. در محتواهای خود از متن، تصاویر و ویدیوهایی استفاده کنید که به‌شدت به لوکیشن شما مرتبط هستند.

الگوریتم رتبه‌بندی مرغ مگس‌خوار گوگل

برخلاف پاندا و پنگوئن، الگوریتم رتبه‌بندی گوگل مرغ مگس‌خوار، تأثیر مستقیم در رتبه‌بندی وب‌سایت ندارد.

 هدف مرغ مگس‌خوار بهبود سرچ است: مرغ مگس‌خوار ارتباط معنایی بین واژه‌ها را پیدا می‌کند و به کیفیت محتوای سایت توجه دارد. مرغ مگس‌خوار رتبه سایت‌های کم کیفیت را کاهش داده و سایت‌های باکیفیت را جایگزین می‌کند.

الگوریتم رتبه‌بندی گوگل

چگونه از فیلتر مرغ مگس‌خوار در امان بمانیم؟

 1. در مکان‌هایی که افراد سرگرم هستند فعالیت داشته باشید؛ مکان‌هایی ازجمله وبلاگ‌ها، انجمن‌ها، شبکه‌های اجتماعی، ویکی‌پدیا و پلت فرم‌های پرسش و پاسخ.
 2. از ابزارهای جستجوی کلیدواژه استفاده کنید:

 WebCEO’s Keyword Suggestions, Soovle, Answer The Public or Ubersuggest.

 1. از ساجسشن های گوگل استفاده کنید.
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *