ثبت نام

تبلیغ یار

افکت قرمزی چشم در عکس

افکت قرمزی چشم

افکت قرمزی چشم در عکس

قرمزی چشم مشکلی جدی در عکاسی است. قرمزی چشم افکتی است که طی آن چشم انسان قرمز به نظر می‌رسد و می‌تواند عکسی عالی را خراب کند. در این مقاله دلیل قرمزی چشم در عکس و نحوه پرهیز از آن را توضیح خواهم داد.

دلیل قرمزی چشم چیست

قرمزی چشم هنگامی رخ می‌دهد که از فلاش دوربین در محیطی ضعیف استفاده کنید، مثلاً اتاقی تاریک، کلوپ شبانه یا فضای باز در شب. در تاریکی، مردمک چشم افراد به‌طور غیرارادی گشادتر می‌شود. هنگام استفاده از فلاش، نور به مردمک چشم برخورد می‌کند و همین برخورد بازتابی مستقیم از جانب چشم به سمت لنز دوربین می‌شود که باعث پدید آمدن قرمزی چشم در تصاویر گرفته‌شده در شب می‌شود.

اگر فلاش دوربین شما نزدیک لنز نصب‌شده باشد، سپس بیشتر این نور منعکس‌شده درنهایت به لنز دوربین برمی‌گردد و در تصویر نهایی ثبت می‌شود.

رنگ قرمز از خون بافت‌ها در پشت چشم ناشی می‌شود.

افکت قرمزی چشم

چگونه از قرمزی چشم در عکس‌ها جلوگیری کنیم

همان‌طور که میدانیم پیشگیری بهتر از درمان است و روش‌های متعددی برای کاهش قرمزی چشم در تصاویر وجود دارد:

خاموش کردن فلاش:

مؤثرترین روش برای جلوگیری از قرمزی چشم، خاموش کردن فلاش است. در صورت امکان، برخی از تنظیمات دوربین (مانند دیافراگم، سرعت شاتر یا سرعت ISO) را تنظیم کنید تا بتوانید فلاش را کاملاً غیرفعال کنید.

نورپردازی بیشتر:

هنگامی‌که مردمک چشم گشاد می‌شود، افکت قرمزی چشم بیشتر موردتوجه است. اگر از محیط داخل خانه عکس‌برداری می‌کنید، نورپردازی را بیشتر کنید تا اتاق روشن‌تر شده و از گشادشدن مردمک جلوگیری شود.

استفاده از فلاش خارجی:

بجای استفاده از فلاش داخلی دوربین خود، از یک فلاش خارجی استفاده کنید. استفاده از فلاش خارجی، قرمزی چشم را کاهش می‌دهد زیرا نور منعکس‌شده از شبکیه چشم به سمت لنز دوربین ارسال نمی‌شود.

بانس فلاش:

برخی از فلاش‌های دوربین را می‌توان چرخاند. در این روش نور فلاش مستقیماً به سوژه تابیده نمی‌شود نور را طوری تنظیم می‌کنیم که ابتدا به سقف دیوار یا هر سطحی که می‌خواهیم تابیده شود و بعد با شدت بیشتری به سوژه تابیده می‌شود. این روش از ایجاد سایه جلوگیری می‌کند و نور فلاش شمارا متعادل‌تر می‌سازد.

ضعیف کردن فلاش دوربین:

واحدهای فلش تمایل به تولید یک نور بسیار قوی و خشن دارند. شما می‌توانید با قرار دادن کاغذ در جلوی فلاش، این کار را انجام دهید. این کار قرمزی چشم را کاهش داده و نوری ملایم‌تر تولید می‌کند.

از حالت کاهنده قرمزی چشم استفاده کنید:

اکثر دوربین‌ها دارای یک فلاش کاهنده قرمزی چشم هستند که باعث کوچک شدن مردمک چشم و درنتیجه کاهش قرمزی چشم در عکس می‌شود.

افکت قرمزی چشم

به بیرون نگاه کنید

اگر در یک روز آفتابی هستید به سوژه بگویید برای چند ثانیه به بیرون پنجره نگاه کند. این عمل باعث می‌شود چشم آن‌ها خود را با نور هماهنگ کند؛ اما هیچ‌گاه از آن‌ها نخواهید مستقیماً به خورشید یا هر منبع نور دیگری نگاه کنند زیرا باعث آسیب به چشم می‌گردد.

حذف قرمزی چشم

گاهی اوقات حتی با رعایت کردن تمامی موارد بالا، هنوز هم اثراتی از قرمزی چشم در عکس‌هایتان دیده می‌شود. خوشبختانه این امر مشکل رایجی است و امروزه با استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش عکس، به‌راحتی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

راهنمای زیر توضیح می‌دهد که چگونه از برنامه فتوشاپ برای حذف قرمزی چشم در عکس‌ها استفاده کنید، گرچه نرم‌افزارهای دیگری نیز وجود دارند که به روش بسیار مشابه کار می‌کنند، بنابراین باید بتوانید این دستورالعمل‌ها را به‌آسانی باهم انطباق دهید.

برنامه فتوشاپ را بازکرده و تصویری را که می‌خواهید ویرایش کنید بارگذاری نمایید:

در پنل گزینه tool Red Eye را انتخاب نمایید.

بر روی چشمی که مایلید درست کنید زوم نمایید تا فتوشاپ به‌صورت خودکار منطقه قرمز را تشخیص دهد.

افکت قرمزی چشم هیچ مشکلی در عکس‌های شما ایجاد نمی‌کند زیرا به‌راحتی قابل‌حل است. اکنون‌که از علل آن آگاه شدید، باید بتوانید کارهای بهتری را برای پرهیز از آن انجام دهید و درنتیجه، هنگامی‌که چنین اتفاقی رخ داد، قادر خواهید بود سریعاً و به شیوه‌ای مؤثر با آن مقابله کنید.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *