ثبت نام

تبلیغ یار

اصول عکاسی از ماه

اصول عکاسی از ماه

اصول عکاسی از ماه

 بهترین زمان عکاسی از ماه درحالی‌که شما می‌توانید از لنزهایی با فاصله کانونی طویل استفاده کنید، همچنین با استفاده از تجهیزاتی که در حال حاضر در دست دارید، می‌توانید به نتایج فوق‌العاده‌ای دست‌یابید.

نکات زیر نحوه عکاسی از ماه را به شما آموزش می‌دهد و شمارا تبدیل به عکاسی حرفه‌ای می‌کند و هم‌چنین به شما کمک می‌کند بدون در نظر گرفتن بودجه یا تجربه خود، به نتایج منحصربه‌فردی دست‌یابید.

فازهای مختلف ماه

همان‌طور که ماه در اطراف زمین می‌چرخد، نور خورشید آن را از زاویه‌های مختلف به نمایش می‌گذارد و موجب ظهور فازهای مختلف می‌شود.

هر فاز نگاه متفاوتی را به ماه می‌دهد. ماه کامل روشن‌ترین فاز است، اما به دلیل اینکه نور مستقیم به آن می‌تابد کاملاً “صاف ” به نظر می‌رسد. قمرهای گیبوس و نیمه جالب‌ترین قمرها هستند و ماه هلالی تاریک‌ترین فاز است.

اصول عکاسی از ماه

عکاسی در زمان مناسب روز

بهترین زمان عکس‌برداری از ماه هنگامی است که هوا نیمه‌روشن است (قبل از طلوع آفتاب یا کمی بعد از غروب خورشید)؛ هنگامی‌که ماه به افق نزدیک است. در این زمان از روز، نور باقی‌مانده‌ای در آسمان وجود دارد که باعث می‌شود جزئیات بیشتری در محیط اطراف پیدا شود و رنگ‌های جالبی به آسمان و ابرها افزوده گردد.

ازآنجاکه سطح نور به‌سرعت تغییر می‌کند، باید وقت خود را برای آماده شدن دوربین تنظیم کنید. فازهای مختلف ماه در روشنایی‌های مختلف آسمان خوب دیده نمی‌شوند، بنابراین بهتر است در هوای نیمه‌روشن عکاسی کنید تا شانس بیشتری داشته باشید.

عکاسی در شب را نیز امتحان کنید و سعی کنید ماه روشن را در برابر آسمان سیاه پیدا کنید.

منظره جلو عکس

اگر بودجه خرید لنزهای طویل را ندارید، چندان مهم نیست. شما می‌توانید تقریباً با استفاده از هر لنزی، عکس‌هایی عالی از ماه بگیرید. تنها لازم است ترکیب‌بندی خود را تنظیم کنید.

بجای قرار دادن ماه به‌عنوان سوژه اصلی عکس، برای افزودن زیبایی به صحنه، ماه را در پس‌زمینه قرار دهید و برای افزودن اتمسفر به‌عکس، از درختان و کوه‌ها استفاده کنید.

نقص چنین تکنیکی این است که اغلب غیرممکن است ماه و منظره هر دو باهم، به‌خوبی نمایش داده شوند.

اصول عکاسی از ماه

کاهش لرزش تصاویر جهت شفافیت

لرزش دوربین می‌تواند مشکلی جدی در عکاسی از ماه باشد، به‌ویژه هنگام استفاده از لنزهای بسیار طویل. کوچک‌ترین حرکتی می‌تواند منجر به تار شدگی و خرابی عکس شما شود. می‌توانید با استفاده از ابزارهای زیر، لرزش را به حداقل برسانید:

سه‌پایه:

وجود سه‌پایه‌ای محکم بسیار ضروری است. به‌این‌ترتیب، لرزش دوربین کاهش می‌یابد و می‌توانید از لرزش دوربین در برابر منابع خارجی ازجمله باد محافظت کنید.

راه‌اندازی شاتر از راه دور:

برای کاهش لرزش ناشی از فشار دکمه شاتر، از کابل یا ریموت استفاده کنید. اگر یکی از این دو را نداشتید، تایمر خودکار دوربین خود را فعال کنید.

استفاده از قفل آینه:

حرکت آینه داخلی دوربین شما نیز می‌تواند عکس را تار کند. با استفاده از قفل آینه می‌توان آینه را بالا نگه داشت. اگر دوربین شما دارای چنین تنظیماتی است، برای وضوح بیشتر آن را روشن کنید.

تنظیمات صحیح دوربین را پیدا کنید

انتخاب تنظیمات صحیح عکاسی از ماه بسیار مهم است و می‌تواند یکی از سخت‌ترین کارها باشد. با توجه به شرایط مختلف عکاسی، تنظیمات دوربینی وجود ندارد که در تمامی موقعیت‌ها کار کند، اما فرآیندی وجود دارد که هر زمان می‌توانید آن را دنبال کنید.

تنظیمات را به‌صورت دستی انتخاب کنید. نوردهی خودکار دوربین شما از عهده ماهی روشن در آسمانی تاریک بر نخواهد آمد، بنابراین حالت دستی را کامل تغییر دهید. با دیافراگم f/11، کمترین سرعت ایزوی دوربین (ISO100) و سرعت شاتر ۲۵۰/۱ در ثانیه شروع کنید. از فوکوس خودکار دوربین خود برای فوکوس بر ماه استفاده کنید، سپس به فوکوس دستی بروید تا فاصله فوکوس را قفل کنید.

تست و بهبود

یک عکس تصادفی بگیرید و آن را روی صفحه LCD خود بررسی کنید و برای بررسی جزئیات و نوردهی، بر روی آن زوم راست کنید. تنظیمات را انجام داده و روند را تکرار کنید. هنگام استفاده از لنزهای بسیار طویل، برای کاهش تاری، سرعت شاتر خود را زیر ۲/۱ در ثانیه نگه‌دارید. با زوایای وسیع‌تر می‌توانید مانع نوردهی‌های طولانی‌تر شوید.

از براکتینگ نوردهی استفاده کنید. براکتینگ روشی است که در آن از یک صحنه یکسان، چندین شات با تنظیمات نوردهی متفاوت می‌گیرند. با این کار، می‌توان مطمئن بود که یکی از عکس‌ها مناسب‌ترین نوردهی را دارا است. به‌عنوان یک پشتیبان اضافی، ایده خوبی است که از براکتینگ نوردهی استفاده کنید. به این معنی که حتی اگر تنظیمات دوربین شما درست نباشد، می‌توانید حداقل یک عکس مناسب داشته باشید که بتواند در نرم‌افزار ویرایش شما ذخیره شود.

“تقلب ” با فتوشاپ

شما می‌توانید از نرم‌افزار ویرایش دیجیتال برای عکس‌های خود استفاده کنید تا زمانی که به شیوه‌ای که می‌خواهید دیده شوند. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید چندین عکس را باهم ترکیب کنید تا ماه و محیط اطراف کاملاً در معرض نور قرار گیرند یا حتی برای رسیدن به ترکیب ماه کامل، تغییر مکان یا تغییر اندازه دهید.

این همان موضوعی است که عکاسان را از هم جدا می‌کند، زیرا برخی معتقدند که عکس‌ها نباید هیچ‌گونه دست‌کاری دیجیتالی داشته باشند. بااین‌حال، حتی حرفه‌ای‌ها در این راه از “عکس‌های جعلی ” استفاده می‌کنند و نمی‌توان انکار کرد که این روش می‌تواند منجر به عکس‌هایی مهیج گردد.

عکاسی از ماه بسیار چالش‌برانگیز است اما زمانی که به ‌عکسی عالی دست می‌یابید بسیار جالب می‌باشد. عکاسی از ماه فرآیندی است که می‌توانید یاد بگیرید و در این مسیر پیشرفت کنید و زمانی که آن را یاد گرفتید قادر خواهید بود به روش‌های خلاقانه از آن استفاده کنید.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *