ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

آموزش مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال

آموزش مارکتینگ

آموزش مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال

آموزش مارکتینگ

در این مطلب سعی شده است که در ابتدا یک تعریف کلی از دیجیتال مارکتینگ ارائه شود و بعد از آن چند کتاب معتبر آموزشی در این زمینه برای علاقه مندان معرفی شود

آموزش مارکتینگ
آموزش مارکتینگ

کلمات بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) از حدود بیست سال پیش تاکنون به عنوان زیرمجموعه‌ای از مدیریت بازاریابی و نیز مدیریت تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ولی با توجه به پیشرفت فناوری اطلاعات در سالهای اخیر، افزایش متوسط زمان آنلاین بودن کاربران، استفاده همگانی از موبایل و افزایش نفوذ اینترنت در جهان، امروزه به عنوان یک دانش و تخصص مستقل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تعریف بازاریابی دیجیتال چیست؟

 

سایت HubSpot که از سایت‌های بسیار معتبر در حوزه بازاریابی دیجیتال و استراتژی محتوا محسوب می‌شود در تعریف بازاریابی دیجیتال به این مسئله اشاره کرده است که این عبارت، یک چتر مفهومی محسوب می‌شود.
به عبارت دیگر، به جای اینکه بتوان تعریف مستقیمی برای آن ارائه کرد، بهتر است همه‌ی آن تکنیک‌ها و ابزارهایی را که زیر عنوان دیجیتال مارکتینگ قرار می‌گیرند بشناسیم

هرچند یک تعریف واحد از بازاریابی دیجیتال در دست نیست، اما می توان تعریف زیر را تا حدی فصل مشترک توضیحات رایج در زمینه بازاریابی دیجیتال در نظر گرفت
بازاریابی دیجیتال شامل مجموعه همه ابزارها و فعالیت‌هایی است که برای بازاریابی محصولات و خدمات در بستر دیجیتال (وب، اینترنت، موبایل یا سایر ابزارهای دیجیتال) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

https://www.hubspot.com/

آموزش مارکتینگ
آموزش مارکتینگ

ابزارهای بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟

عناوینی که در زیر خواهند آمد نمونه‌هایی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شوند:

۱٫ بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEM) [شامل ترافیک ارگانیک و خریداری شده]

۲٫ بهینه سازی برای موتورهای جستجو (سئو)

۳٫ بازاریابی محتوا (Content Marketing)

۴٫ بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

۵٫ بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

۵٫ استراتژی محتوا (Content Strategy)

۷٫ تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)

۸٫ اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

۹٫ تبلیغات بنری (Banner Advertising)

۱۰٫ ایمیل مارکتینگ

۱۱٫ بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ (یا اصطلاح قدیمی آن: تبلیغات موبایلی)

۱۲٫ بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

۱۳٫ تولید محتوا

۱۴٫ بازاریابی ویروسی دیجیتال (Digital Viral Marketing)

آموزش مارکتینگ
آموزش مارکتینگ

بعضی اوقات در لیست ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، به تبلیغات هدفمند و سفارشی شده (Targeted Advertising) و نیز تبلیغ مستقیم (Native Advertising) هم اشاره می‌شود.
اما با در نظر گرفتن این نکته که دو عنوان، عملاً فراگیرتر هستند و هم‌رده با سایر موارد نیستند (می‌توانند سایر گزینه‌ها را هم پوشش دهند)، آنها را در فهرست بالا قرار ندادیم.
در حال حاضر هم، در فهرستی که آمد، هم‌پوشانی‌ها و تشابهاتی وجود دارد. اما چون این فهرست در بسیاری از کتابها و مراجع رسمی به همین حالت مورد اشاره قرار می‌گیرد، ما هم روش رایج را استفاده کردیم.

آموزش مارکتینگ
آموزش مارکتینگ

سرفصل های دوره دیجیتال مارکتینگ

برای دوره دیجیتال مارکتینگ هم یک مجموعه سرفصل آموزش دیجیتال مارکتینگ طراحی شده که مراجعه به آن و مطالعه‌اش می‌تواند برای مدرسان دیجیتال مارکتینگ و نیز کسانی که در زمینه مشاوره دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنند مفید و آموزنده باشد

معرفی چند کتاب آموزش دیجیتال مارکتینگ

منابع فارسی در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ، آن‌قدر زیاد نیست که دست شما در انتخاب آن‌ها باز باشد.
اما در انگلیسی، کتابهای آموزش دیجیتال مارکتینگ زیاد هستند. در هر یک از موضوعات تخصصی بازاریابی دیجیتال هم، کتابهای بسیاری هستند (مثلاً کتابهای موبایل مارکتینگ یا کتابهای بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا، بسیار متنوع و زیاد هستند).
پس نمی توانیم ادعا کنیم چند کتابی که در این‌جا معرفی کرده ایم حتماً بهترین کتابهای دیجیتال مارکتینگ هستند. اما حداقل شناخته شده هستند

The New Rules of Marketing and PR

کتاب دیوید اسکات به اسم قوانین جدید بازاریابی و روابط عمومی را می شود یک کتاب مرجع کلاسیک در زمینه‌ی بازاریابی دیجیتال دانست.
این کتاب بارها تجدید چاپ شده و نویسنده ی آن کتاب را بر اساس شرایط هر مقطع زمانی،‌ ‌به‌روز کرده است.
این کتاب، بیشتر از اینکه به جنبه‌های تکنیکی بازاریابی دیجیتال پرداخته باشد، ابعاد مدیریتی آن را مورد بررسی قرار داده است
اما می‌تواند برای تمام علاقه‌مندان به عرصه ی دیجیتال مارکتینگ مفید و کارآمد باشد.

آموزش مارکتینگ
آموزش مارکتینگ

تبلیغات اینترنتی، بازاریابی مستقیم با استفاده از ابزارهای دیجیتال، وبلاگ نویسی، نشر دیجیتال اخبار کسب و کار، سئو، شبکه های اجتماعی، پادکست‌ها و سایر روش‌های تولید محتوا، از جمله سر فصل هایی هستند که در این کتاب مطرح شده و مورد بررسی قرار می گیرند .
البته نباید این انتظار را داشته باشید که با خواندن این کتاب شگفت زده شوید یا در هر صفحه، با نکته‌ی جدیدی مواجه شوید.
ولی می شود اشاره کرد که ویژگی این کتاب، نظم دادن به ذهن خواننده در زمینه دیجیتال مارکتینگ و دیگر حوزه ها یا زیرمجموعه‌ های آن و نشان دادن جایگاه و کاربرد بازاریابی دیجیتال در کسب و کارهای امروزی است.

Ctrl Alt Delete

همه‌ی کسانی که با کامپیوتر سر و کار داشته یا دارند، ترکیب سه دکمه‌ی Ctrl، Alt و Delete را می‌شناسند: Reboot .کردن کامپیوتر.
وقتی که همه چیز باید از اول شروع شود
میچ جول (Mitch Joel) که خود او سابقه‌ی اجرایی زیادی در زمینه ی بازاریابی اینترنتی دارد، در این کتاب به تحلیل نقش و تاثیر ابزارهای دیجیتال در تحول کسب و کارها پرداخته است.

آموزش مارکتینگ
آموزش مارکتینگ

این کتاب شبیه مجموعه پست‌های پراکنده‌ی یک وبلاگ است. یک وبلاگ که موضوع رابطه‌ی کسب و کار با دنیای دیجیتال را مورد تحقیق قرار داده است
بنابراین هر جای آن را باز کنید می‌توانید بخوانید و به نکات مطرح شده فکر کنید.
اما دقیقاً به همین علت، بر خلاف کتاب دیوید اسکات، نویسنده نمیگوید که این کتاب قرار است ذهن شما را در موضوع کسب و کار های اینترنتی منظم کند (و انتظار شما هم نباید این باشد) حتی امکان دارد بعد از خواندن این کتاب، در مقایسه با قبل از آن هم آشفته‌تر شوید.
اما نکته ها آن آنقدر با ارزش هست که میتوان زمانی را برای مطالعه ی آن در نظر گرفت

Epic Content Marketing

جو پولیتزی کتاب‌های بسیاری در موضوع استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا دارد که هرکدام به شیوه ی خود مفید هستند.
اما کتاب Epic Content Marketing را می‌ شود کتابی فراتر از بازاریابی محتوا عنوان کرد. چون در آن، بسیاری از حوزه‌های بازاریابی دیجیتال را بررسی کرده و نقش محتوا در حوزه های مختلف را مورد بررسی قرار داده است

آموزش مارکتینگ
آموزش مارکتینگ

مقدمه‌ی کتاب توسط یکی از مدیران نامدار در این حیطه نوشته شده و پولیتزی به این شیوه، به مخاطب خود می گوید که قرار است با مجموعه‌ای از تجربیات و نکات مهم در زمینه بازاریابی دیجیتال روبرو شود.
هدف گذاری برای بازاریابی محتوا، مدل کسب و کار بر اساس محتوا، تقویم محتوا و استفاده از پلتفرم‌ها و ابزارهای مختلف برای بازاریابی دیجیتال، از مباحثی هستند که مطرح می شوند

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *