ثبت نام

تبلیغ یار

آشنایی با ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب

ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب

ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب

ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب

تبلیغات در دنیای امروز یکی از مهمترین رابط ها بین برندها و شرکتها، و مخاطبان به حساب می آید. امروزه با در دسترس تر بودن تکنولوژی های ارتباط جمعی، تبلیغات بیش از پیش در دنیای کسب و کار و تجارت مهم شده. به طوری که اساس رقابت خیلی از شرکت ها و کمپانی های بزرگ بیشتر در زمینه ی تبلیغات است تا خود محصول. در حال حاضر هرکس تبلیغات بهتری داشته باشد، برنده ی بازار کسب و کار است. اما چه تبلیغاتی می تواند تاثیر مطلوب روی مخاطب بگذارد و نتیجه لازم را به دست دهد؟

پاسخ سوال ساده است! تبلیغات هدفمند به همراه انتخاب رسانه ی مناسب، باعث تاثیر گذاری بیشتر آن تبلیغ می گردد.

در این مقاله قصد داریم به معرفی تیزر یا ویدئوی تبلیغاتی پرداخته و ویژگی های یک تیزر موفق را بررسی کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب
ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب

تبلیغات هدفمند چه مواردی دارد؟

تبلیغات هدفمند یعنی تبلیغاتی برنامه ریزی شده برای انتقال پیام(یا پیام هایی) تبلیغاتی به مخاطبان.

از جمله روش های تبلیغاتی هدفمند می توان به تبلیغات تلویزیونی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین آنها نام برد.

برای هدفمند بودن، تیزر تبلیغاتی حتما باید با نوع محصول یا خدمات مورد ارائه ی شرکت متناسب و هماهنگ باشد. اینکه فقط بخواهید در رسانه های ویدئویی تبلیغ کنید اصلا کافی نیست! روند تبلیغ کردن یا پخش تیزر هم باید درست و حرفه ای باشد.

چطور؟!  در ادامه پاسخش را به شما می دهیم…

برای اینکه بهتر منظور را متوجه شوید، ابتدا به توضیحی جامع از یک تیزر تبلیغاتی می پردازیم:

تیزر تبلیغاتی چیست؟

تیزر در حقیقت یک ویدئو است  که با نمایش دادن یک موضوع، حس کنجکاوی را در بیننده ایجاد می کند، اما در کل یادتان باشد که تیزر تبلیغاتی تکنیکی برای معرفی محصول و خدمات یک شرکت در رسانه های دیجیتال است.

تیزرهای تبلیغاتی عموما در همان ثانیه های اولیه حس کنجکاوی بیننده را تحریک و بیدار می کنند. کنجکاوی در مورد اینکه این تبلیغ برای چی است؟ پیام این تبلیغ چیست؟ آیا قرار است محصولی فروخته شود یا نه؟ برند تبلیغ کننده کیست ؟ و غیره.

همه ی این موارد مخاطب را کنجکاو می کند تا همراه شما بماند تا در انتهای تیزر به همه جواب هایش برسد و پیام تبلیغ را دریافت کند.

ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب
ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب

مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی چیست؟

عموما ساخت تیزر های تبلیغاتی کاری پر هزینه است، بنابراین باید در ساخت آنها، نهایت خلاقیت و ابتکار برای انتقال هر چه بهتر پیام تبلیغ بکار رود.

ساخت تیزر تبلیغاتی  سه مرحله اصلی دارد:

  1. پیش از تولید
  2. تولید
  3. پس تولید

از مهمترین مولفه هایی که باید در تولید یک تیزر تبلیغاتی رعایت شود، تهیه کردن یک سناریو یا فیلم نامه، انتخاب بازیگران، فیلمبرداری، صداگذاری، تدوین و غیره است.

فاکتورهای اصلی موفقیت یک تیزر تبلیغاتی عبارتند از:
  1. استراتژی یا روش ارائه و انتقال پیام تبلیغ
  2. نوآوری و خلاقیت در نمایش پیام تبلیغ
  3. نحوه ی اجرا

تیزرهای تبلیغاتی موفق از نظر استراتژی تبلیغی هدفمند بی نقصند. بهترین تیزرها ایده های خلاقانه دارند و از اجرای مناسبی هم برخوردار هستند.

اگر تولید کننده هستید یا سفارش دهنده، یادتان باشد که هدف اصلی یک تیزر، در وهله ی اول انتقال پیام تبلیغاتی است. گاهی یک تیزر می تواند تنها  یک پیام و گاهی چند پیام تبلیغاتی داشته باشد.

ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب
ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب

هنگامی که تیزر یک پیام تبلیغاتی دارد، معمولا تمام هدفگذاری ها و سوالات مخاطب را به سمت همان پیام تبلیغاتی روانه می کند.

اما وقت هایی که تیزر شما چند پیام داشته باشد، باید ماهیت پیام ها را سنجید و استراتژی و سناریویی خلاقانه برای معرفی پیام ها در تیزر بکار گرفت.

انتخاب قالب کاری در ساخت تیزر نیز اهمیت زیادی دارد. منظور از قالب کاری یا قالب  آگهی، انتخاب لحن و سبک تیزر است. اینها زیر مجموعه ی استراتژی تبلیغاتی هستند.

قالب های متنوعی برای ساخت تیزر وجود دارند که بر اساس نوع محصول، سابقه و رویکرد شرکت سفارش دهنده و پیام تبلیغ می توان از آنها استفاده کرد.

بعضی از تیزرها یک قالب مشخص دارند (تیزرهای کوتاه) و برخی دیگر آنها دارای چندین قالب بهم مرتبط (تیزرهای بلند) هستند.

از پر طرفدارترین قالب های تیزر تبلیغاتی می توان به قالب داستانی، نمایشی، طنز و فکاهی و جدی و احساسات برانگیز اشاره کرد. البته احساسات برانگیز بودن به ژانر و قالب تیزر بستگی ندارد، بلکه حتی یک تیزر کمدی هم می تواند بسیار احساسات برانگیز باشد. برانگیختن احساسات فقط به معنی در آوردن اشک مخاطب نیست.

در ساخت یک آگهی تبلیغاتی تلویزیون تمامی موارد مورد اشاره در بالا مهم هستند اما همواره مهمترین عامل خلاقیت است.

یک تبلیغ کننده ی باهوش، هدف خود را به خوبی انتخاب می کند، مخاطبان خود را درست شناسایی می کند و بعد به هدف می زند.

به هدف زدن به انتخاب درست پیام تبلیغ و اجرای درست تیزر با توجه به نوع محصول و مخاطبان مورد نظر، بستگی دارد. گاهی اوقات رنج سنی مخاطبین و ماهیت محصول می تواند خوراک خوبی برای انیمشن باشد، یا برای فیلم زنده از قالبی کمدی یا غم انگیز.

ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب
ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب

در یک سیستم صحیح معمولا تیزرهای ساخته شده پیش از پخش اصلی در جمع کوچکی از مخاطبان نمایش داده می شوند تا از آنها بازخورد گرفته شود. بعد از رفع مشکلات احتمالی تیزر برای نمایش اصلی آماده شده و در نهایت در فضا های گوناگون و متناسب پخش می گردد.

نکته : یادتان باشد که فضای پخش تیزر هم مهم است. اینکه بخواهید تیزر را در شبکه های اجتماعی پخش کنید، یا در فضا های جدی تر مانند تلویزیون، قطعا در استراتژی تیزر تبلیغاتی تاثیر گذار است.

ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی موفق

به عنوان مدیر یک مجموعه، این نکته را هیچگاه نباید فراموش کنید که در بازاری کار می کنید که رقابت در آن به شدت بالاست. در این بازار پر رقابت همیشه برندی موفق تر است که بتواند پیام های تبلیغاتی بهتری را به مخاطبین خود انتقال دهد. برای مثال نگاهی به برند اپل بیاندازید تا ببینید که بیش از نیمی از موفقیت آن به خاطر تبلیغاتش است.

تیزر های تبلیغاتی باید به گونه ای قدرتمند و حرفه ای ساخته شوند، که خود یک مزیت تبلیغاتی برای شرکت به حساب بیایند.

ویژگی های اصلی یک تیزر موفق عبارتند از :

  1. استقاده از ایده های مفهومی و خلاقانه
  2. استفاده از جذابیت های بصری در ساخت تیزر
  3. استفاده از سرعت مناسب برای انتقال پیام تبلیغ
  4. ساخت تیزر بر اساس نیاز مخاطب، نه سلیقه کارفرما
ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب
ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب

متاسفانه این نکته ایست که اغلب کارفرما ها آن را رعایت نمی کنند. یادتان باشد که قرار نیست حتما شما از تیزر راضی باشید، بلکه مخاطب باید راضی باشد. پس در این میان بیشتر به نظر تخصصی شخصی که تیزر را برای شما می سازد اهمییت دهید. تیزر با سلیقه سر و کار دارد، اما سلیقه ای نیست.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *