ثبت نام

تبلیغ یار

آشنایی با مراحل ساخت موشن گرافیک

مراحل ساخت موشن گرافیک

مراحل ساخت موشن گرافیک

مراحل ساخت موشن گرافیک

این روزها موشن گرافیک های تبلیغاتی زیادی را در تلویزیون و فضای مجازی می بینیم که هدف اصلیشان تبلیغ محصولات و برند های مختلف است. آیا تا به حال در مورد ساخت موشن گرافیک برای تبلیغ کردن کسب و کار خودتان فکر کرده اید؟
اگر می خواهید با موشن گرافیک و جایگاه آن در تبلیغات آشنا شوید بهتر است سری هم به این مقاله بزنید.
موشن گرافیک‌ها به زبانی ساده یک ویدئوی گرافیکی متحرک هستند که پیامی ساده را به مخاطب خود منتقل می کنند. داستان های موشن گرافیک ها (داستان به معنای سناریو و مشخصات مطلب مورد نظر) می‌توانند از طریق یک متن متحرک، تصاویر متحرک و یا تلفیقی از هر دو آنها روایت شوند. موشن گرافیک می تواند دوبعدی یا سه بعدی باشد و همچنین از فریم ها و تصاویر رئال نیز می توان در آن استفاده کرد.

برای آشنایی با انواع موشن گرافیک بهتر است این مقاله را هم مطالعه کنید.

مراحل ساخت موشن گرافیک
مراحل ساخت موشن گرافیک

ساختن یک موشن گرافیک مانند ساختن هر چیز دیگری مراحل مختلف و متعددی دارد. ملزومات موجود در هر مرحله از ساخت موشن گرافیک به نوع موشن گرافیکی که می خواهید داشته باشید بستگی دارد.
برای مثال اگر می خواهید از تصاویر رئال یا واقعی برای ساختن موشن گرافیک خود استفاده کنید مسلما عکس برداری و داشتن تجهیزات آن از ملزومات کار شما خواهد بود. یا حداقل اینکه باید از تصاویر آرشیوی با کیفیت استفاده کنید.
برای آشنا شدن با مراحل ساخت موشن گرافیک با ما در ادامه همراه باشید.

مراحل ساخت یک موشن گرافیک

به طور کلی ساختن موشن گرافیک تعدادی مرحله مشخص دارد که ما سعی کرده ایم اول به طور کلی آنها را برای شما دسته بندی کنیم و بعد جزئیات هر مرحله را به صورت جداگانه بررسی نماییم.
پنج مرحله اصلی ساخت یک موشن گرافیک خلاقانه و ایده آل به شکل زیر است:
• مرحله اول: پیدا کردن یک ایده خوب با توجه به موضوع موشن گرافیک
• مرحله دوم: نوشتن سناریو و طرح کلی موشن گرافیک
• مرحله سوم: تولید کردن مفاد لازم برای طرح نوشته شده (استوری برد)
• مرحله چهارم: حرکت بخشیدن یا متحرک سازی به صحنه ها (انیمیت کردن)
• مرحله پنجم: گرفتن خروجی و انجام اصلاحات لازم

مراحل ساخت موشن گرافیک
مراحل ساخت موشن گرافیک

ایده موشن گرافیک

موشن گرافیکی که قصد دارید آنرا بسازید درمورد چه موضوعی است؟ این سوال اولین و ابتدایی ترین سوالی است که باید به آن پاسخ دهید.

اگر موشن گرافیک را برای شخص دیگری می سازید قبل از شروع کار باید با درخواست کننده یک جلسه توجیهی برگزار شود و ایدۀ اصلی که می خواهند مخاطبینشان با آن روبرو شوند را با هم مورد بررسی قرار دهید.
شما به عنوان سازنده کار باید باتوجه به درخواست ها و اهداف مورد نظر سفارش دهنده ، یک ایده خلاقانه و خوب برای ساختن موشن گرافیک پیدا کنید. یادتان باشد که همیشه کار مال شماست و در نهایت شما مسئول همه ی جنبه های آن هستید. پس ایده ی اصلی باید ازان خودتان باشد و به آن اعتقاد داشته باشید.این کار به قوه تخیل قوی و تجربه بالاییی نیاز دارد و شاید چندین روز وقت از شما بگیرد. اما هرچه در این مرحله بیشتر زمان صرف کنید و دقیق تر باشید، در نهایت به نفعتان خواهد بود.
در این مرحله باید سبک تصویری مناسب را هم برای موشن گرافیک خود انتخاب کنید. پس برای تعیین سبک کار به سوالات زیر توجه داشته باشید:
• آیا کار یک موشن گرافیک کارتونی است یا واقعی؟
• موشن گرافیک فلت(۲ بعدی) یا موشن گرافیک سه بعدی؟
• نمایش چه شخصیت هایی در برنامه است؟
• برای انتقال این مفهوم چه استعاره های تصویری را به کار می گیرید؟
• بر چه مزیت ها و عناصری از موضوع تمرکز می کنید؟

مراحل ساخت موشن گرافیک
مراحل ساخت موشن گرافیک

داستان و طرح موشن گرافیک

منظور از داستان و طرح یک موشن گرافیک در واقع سناریوی کلی کار است که از مشخص کردن زمان حدودی کار گرفته تا طراحی شخصیت ها را شامل می شود.

شما باید یک فیلم نامه برای موشن گرافیک خود بنویسید و تمامی جزئیات لازم را در نظر داشته باشید.
باید با یک چهارچوب کلی از روایت داستان کار را شروع کنید. اول نقاط اصلی داستانی را در طرح مشخص کنید و سپس تک تک کلماتی که باید شخصیت ها بگویند و متن هایی که قرار است به نمایش دربیایند را تعیین نمایید.
یادتان باشد که زمان موشن گرافیک محدود است. پس طرح شما نهایتا ۹۰ ثانیه تا حداکثر ۳ دقیقه زمان دارد تا مطلب مورد نظر را بیان کند. اگر ایده تان شفاف باشد نوشتن طرح و داستان آن بسیار روان تر و آسانتر خواهد شد.

استوری بورد

استوری برد یا فراهم کردن محتواهای تولیدی یک مرحله کاملا اجرایی است. در این مرحله وقت آن رسیده است که شروع به تولید تصاویر و صداهای داستانتان کنید.

تمامی لحظه های مهم در طرح را باید مشخص کرد و در قسمت های حساس می توانید به سرعت طرحی گویایی را بکشید و نشان دهید که چه اتفاقی در صحنه در حال وقوع است و چه کارهایی باید توسط شخصیت ها انجام شود.
در این مرحله باید سبک و رنگ تصویری که خلق می کنید را مشخص نمایید. همچنین باید صداهای گویندگان کار را ضبط کرده و عکس های لازم را تهیه نمایید.
هر موادی که در این مرحله تولید میشود در مراحل نهایی موشن گرافیک مورد استفاده قرار خواهد گرفت پس زمانِ رسیدگی به جزئیات کار فرا رسیده است.
در این مرحله تصاویر و صداهای تولید شده را قبل از استفاده کردن در موشن گرافیک با سفارش دهنده مورد بررسی قرار دهید و تایید نهایی او را بگیرید. در غیر اینصورت، ممکن است عدم رضایت نهایی سفارش دهنده هزینه ی اصلاحیه ی زیادی را روی دست شما بگذارد.

مراحل ساخت موشن گرافیک
مراحل ساخت موشن گرافیک

ساخت موشن گرافیک

در این مرحله دیگر وقت آن رسیده که تمامی تصاویر و صداهای تولید شده در مراحل قبلی را بر اساس طرح کلی داستان با هم ترکیب کرده و به وسیله یکی از نرم افزارهای ساخت موشن گرافیک به آنها حرکت دهید.

در واقع این مرحله، مرحله ی اصلی ساخت موشن گرافیک محسوب می شود. این فرآیند نشان می دهد که مراحل چگونه به یکدیگر مرتبط می شوند.
در این مرحله باید زمان بندی کار را تنظیم کرده ، موسیقی و افکت های صدا را در جای خود استفاده نمایید و مانند یک پازل به کامل کردن موشن گرافیک خود بپردازید.

مراحل ساخت موشن گرافیک
مراحل ساخت موشن گرافیک

اصلاحات نهایی

در این مرحله خروجی کار را می گیرید و پس از بررسی کردن دوباره طرح ابتدایی کار و نکات فنی، آن را با سفارش دهنده مورد بازبینی قرار می دهید تا در صورت لزوم اصلاحات لازم صورت گیرد.
بعد از به اتمام رساندن این مرحله دیگر می توانید نفس راحتی بکشید و نتیجه ی نهایی کارتان را مشاهده کنید.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

 • محمدجواد معصومی ژانویه 26, 2023 :: 6:15 ق.ظ
  0 0

  گروه واتساپی هم دارید؟

 • کاظم کاظمی ژانویه 29, 2023 :: 5:10 ق.ظ
  0 0

  afarin matlab khobi bood

 • حبیب الله نعمت زاده ژانویه 29, 2023 :: 5:55 ق.ظ
  0 0

  مطلب خوبی بود همکار گرامی

 • علی کرمانی ژانویه 31, 2023 :: 10:10 ق.ظ
  0 0

  احسنت عالی بود

 • حمید آزادی ور فوریه 1, 2023 :: 10:20 ب.ظ
  0 0

  با اجازتون بازنشر شد

 • امیرحسین سعیدی فوریه 2, 2023 :: 6:10 ب.ظ
  0 0

  مرسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *