ثبت نام

نکات کاربردی و مهم در چاپ تراکت مفید و جذاب

چاپ تراکت

چاپ تراکت

چاپ تراکت اولین و شاید به نسبت سایر روش های تبلیغاتی کم هزینه‌ترین روش‌ است که معمولا مورد اولین  انتخاب صنایع گوناگون تجاری قرار می گیرد. شما احتمالا بارها و بارها در مکان‌های متعددی مثل مراکز فروش، نمایشگاه ها و حتی در خیابان و مترو با این برگه‌های تبلیغاتی روبرو شده‌ اید. اما چرا بیشتر از آن‌ها به جای تبدیل شدن به یک عامل مهم در بالا بردن فروش، راهی زباله ‌دان‌ها می گردند؟  واقعیت آن است که هر برگه ی تراکت تنها با داشتن تعدادی جمله، تصاویر ساده و چاپ و توزیع به صورت عمومی به یک ابراز تبلیغاتی مناسب برای در یاد ماندن کسب‌ و‌ کار شما در ذهن مخاطب  تبدیل نخواهد شد.

اما با همه ی این احوال هنوز هم تراکت می تواند راهی بسیار جذاب و مناسب برای تبلیغ کسب و کار شما باشد. چون هم هزینه ی زیادی برایتان نخواهد داشت و هم اگر درست از آن استفاده کنید می تواند تاثیر زیادی روی جذب مشتری داشته باشد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم با بیان و اشاره به نکاتی مهم و کاربردی تا حدی شما را با راهکار های صحیحی جهت استفاده ی مناسب از تبلیغات تراکتی آشنا کنیم.

چاپ تراکت
چاپ تراکت
  1. تهیه و توزیع صحیح تراکت

تراکت‌ به عنوان یک ابزارات تبلیغاتی، فرآیندی مخصوص خود را  در بخش تهیه، چاپ و پخش دارد. هر قدر میزان آشنایی صاحبان مشاغل  با این فرآیند ها کامل ‌تر و جامع تر باشد نتیجه ‌ی حاصل مطلوب ‌تر خواهد شد.

نکته‌ای که بعد از طراحی و چاپ تراکت باید به آن توجه کنید چگونگی پخش صحیح آن با برنامه ‌ی از پیش تعیین شده است. منظور از برنامه‌ ریزی پخش، بررسی نکات مهمی است که در تعامل مستقیم با نوع کسب ‌و‌کار شما می‌ باشند. مواردی مانند شناسایی بازار هدف، مکان مورد نظر و روش صحیح پخش تراکت که باید متناسب با نوع کسب‌ و ‌کار باشد. علاوه بر آن داشتن یک زمان‌ بندی‌ منظم برای پخش تراکت ها به صورت مداوم نکته ‌ی موثر دیگری در تاثیر گذار بودن این روش تبلیغاتی خواهد بود.

گاهی اوقات  ممکن است کمی زمان ‌ببرد تا بتوانید بازخورد مناسب مدنظرتان را از مخاطبان بگیرید. اما به یاد داشته باشید که پخش کردن یک تراکت حرفه ‌ای پس از گذشت زمانی کوتاه، می تواند شما را به هدف تبلیغاتی برساند. یکی از مزایای مهم تبلیغات مداوم تراکتی  این است که با هربار  تجدید چاپ تراکت و پخش آن می‌ شود بازخوردهای قبلی را بهبود بخشید.

نکته ‌ی آخری که باید در فرآیند توزیع تراکت به آن دقت کنید، مسئله ی  انتخاب شخصی است که قرار است این برگه‌های تبلیغاتی را به مردم بدهد. کسی که این مسئولیت را می پذیرد نقش مهمی در اثربخش بودن تبلیغات تراکتی ایفا می ‌کند. به همین خاطر بهتر است از هوش بالا و مهارت‌های ارتباطی حرفه ‌ای برخوردار باشد.

  1. شناختن مخاطبین هدف

از موارد بسیار مهم دیگری که در طراحی، تهیه و پخش تراکت باید به آن توجه کنید،  شناسایی دقیق مخاطبین و بازار هدف مورد نظر با توجه به نوع کسب‌ و‌ کار شماست. هرچقدر در این بخش با قدرت بیشتری پیش بروید، قطعا نتیجه ی مطلوب‌ تری هم خواهید گرفت. در فرآیند شناخت مخاطبین مورد نظر باید به مواردی مانند رنج سنی و جنسیت مخاطبین در هردو موردِ تهیه و پخش صحیح تراکت توجه داشته باشید. باید قطعا حواستان باشد که طراحی تراکت تناسب کامل با سلیقه ی عمومی مخاطبتان ، مناسب با شرایط سنی اش داشته باشد.

چاپ تراکت
چاپ تراکت
  1. مکان و زمان مناسب پخش تراکت

پخش کردن تراکت در زمان و مکان نامناسب به راحتی می‌ تواند منجر به هدر رفتن وقت هزینه ای که برای چاپ تراکت ها کرده اید  بشود. به همین خاطر برای گرفتن نتیجه ‌ی مطلوب بهتر است که زمان و مکانی را برای پخش تراکت در نظر بگیرید که احتمال حضور افرادی که می توانند به مشتری شما تبدیل شوند، بیشتر باشد.

علاوه بر آن مکانی که تراکت در آن پخش می شود هم بر اساس شناخت مخاطب صورت می گیرد. همین که تراکت را در نزدیکی محل دفترتان پخش کنید کافی نیست. مثلا یک کلاس کنکور باید سعی کند تراکت هایش را جلوی مدارس و در ساعات تعطیلی کلاس ها که احتمال حضور والدین هم زیاد می شود پخش کند. اگر تراکت های کلاس های آموزش کنکور به مردان و زنان میانسالی که عموما کارمندان خسته ای هستند که از اداره بر می گردند  چخش شود ، ممکن است چندان تاثیری برای تبلیغ شما نداشته باشد.

یا اینکه کسب و کار های محلی مانند آشپزخانه ها و رستوران ها بهتر است تراکت های خود در محیط های اطراف خود پخش کنند.

زمان پخش تراکت هم اهمییت زیادی دارد. مثلا قالیشویی ها به عنوان کسب و کارهایی که بیشتر فعالیت فصلی دارند، باید در فصل کار خود تراکت هایشان را پخش کنند. در غیر آن زمان تراکت های تبلیغاتیشان تنها کاغذ باطله خواهند بود.

چاپ تراکت
چاپ تراکت
  1. روش‌های معمول پخش تراکت

چند روش رایج برای پخش تراکت های تبلیغاتی وجود دارد.. از جمله ی آن‌ها می‌‎توان به موراد زیر اشاره نمود:

– پخش تراکت بین عموم مردم در معابر و نمایشگاه‌‎ ها
– چسباندن تراکت در معابر، درب منازل و مغازه‌ ها
– پخش تراکت به خودرو ها در حال عبور
– پخش تراکت در سازمان‌های تجاری و شرکت ‌ها

برای اینکه بتوانید از هرکدام از این روش‌ها استفاده کنید باید به نوع کسب‌ و ‌کار و مخاطبین مورد نظرتان توجه داشته باشید.

  1. جلب توجه مخاطب با کلمات برجسته

به همان صورتی که طراحی و ظاهر یک تراکت می‌ تواند در نگاه اول مورد توجه مخاطب قرار گیرد،  نوع کلمات نوشته شده و چگونگی استفاده از آن‌ها هم مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

به عنوان  مثال استفاده  کردن از کلمه “شما” سریعا این حس را در مخاطب ایجاد می‌کند که مستقیما دارید با او صحبت می‌ کنید. در این حالت توجه فرد بیشتر جلب شده و منتظر شنیدن کلام پایانی درج شده در تراکت تبلیغاتی خواهد بود.

تیتر به کار رفته در تراکت نیز تاثیر زیادی روی مخاطب می گذارد. چرا که در واقع شما چند ثانیه بیشتر فرصت ندارید تا  توجه مخاطب را جلب کنید. به همین علت استفاده از کلمات شفاف و جذاب ، همراه با تیترهای برجسته می‌تواند بسیار جالب توجه باشد.

یکی از ترفندهای کاربردی در بحث درج مطالب داخل تراکت، خودداری از به کار بردن جملات سخت است. به جای این کار بهتر است توضیحات ساده و کوتاهی در مورد مزایای محصولات و خدماتتان ارائه دهید.

چاپ تراکت
چاپ تراکت
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *