ثبت نام

مهمترین اشتباهات در بازاریابی آنلاین

مهمترین اشتباهات در بازاریابی آنلاین

اگاهی از مهمترین اشتباهات در بازاریابی آنلاین ، می تواند به روند رشد کسب و کار شما کمک کند.

رعایت کردن برخی نکات ساده در تعیین استراتژی بازاریابی برند نه تنها هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد بلکه نتیجه‌ی بسیار بهتری نیز دارد. اما همیشه در روند بازاریابی افراد دچار اشتباهاتی می شوند. بسیاری از این اشتباهات به مرور زمان و با بررسی رخدادها و آمارها به دست آمده اند. دانشتن این اشتباهات و جلوگیری از رخداد مجدد آنها باعث می شود تا ریسک در بازاریابی برای صاحبان کسب و کارها کمتر شود. از این رو تبلیغ یار در این مقاله به بررسی مهمترین اشتباهات در بازاریابی آنلاین و یا دیجیتال مارکیتیگ پرداخته است. اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که به تازی شروع به بازاریابی آنلاین برای خدماتو سرویس های خود کرده اید، این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

داشتن استراتژی موفق برای بازاریابی نیازمند پلت‌فرم، کانال، شنوندگان و محتوای مناسب است. درواقع چالش‌های استراتژی دیجیتال مارکتینگ به‌اندازه‌ای سخت است که اغلب شرکت‌ها اشتباهات خود را دائم تکرار می‌کنند. نتیجه‌ی تحقیقات نشان داده است امروزه بیش از پنج هزار پلت‌فرم برای کمک به کسب‌وکارها در دسترس است و تنها ۹ درصد بازاریابان می‌توانند روی استفاده از یک روش تمرکز کنند. درنتیجه برندها تلاش کمتری برای اجرای استراتژی بازاریابی و جلب رضایت مخاطبان خود انجام می‌دهند. این اشتباه‌های رایج تنها مختص استراتژی‌های بازاریابی نیست بلکه توسط کسب‌وکارهایی که برای افزایش مخاطب تلاش می‌کنند نیز انجام می‌شود.

مهمترین اشتباهات در بازاریابی آنلاین

مهمترین اشتباهات در بازاریابی آنلاین : داده ها را دست کم نگیرید

بسیاری از کسب‌وکارهای در حال رشد اهمیت داده‌ها را در توسعه‌ی استراتژی بازاریابی دست کم گرفته و زمان چندان زیادی را به تحقیقات تخصیص نمی‌دهند. درصورتی‌که روزبه‌روز به اهمیت استفاده از داده افزوده می‌شود. هرقدر داده‌های بیشتر و مفیدتری در اختیار بازاریابان قرار بگیرد، فرصت‌های بیشتری برای شناخت مشتری و محصولات فراهم می‌شود. به همین دلیل شرکت‌ها نباید هیچ محدودیتی در جمع‌آوری و استفاده از داده‌ها قائل شوند.

به‌عنوان مثال بسیاری از شرکت‌های مشاور در حوزه برندینگ آنلاین، دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات هر کلمه‌ی کلیدی را به چشم فرصتی جدید برای جمع‌آوری داده به منظور پیدا کردن مخاطبان جدید می‌بینند. این شرکت‌ها حجم زیادی از کلمات کلیدی را توسعه داده‌اند تا به موتور جستجوی هر مشتری میلیون‌ها کلمه‌ی کلیدی اختصاص دهند.

اهمیت ندادن به داده‌ها باعث می‌شود شرکت‌ها چشم‌انداز ارزشمندی را از دست بدهند یا نتیجه‌گیری درستی نداشته باشند مخصوصا زمانی که نیازهای شخصی هر مشتری باید مشخص شود. برندها می‌توانند داده‌ی مورد نظر خود را از طریق:

 • مصاحبه با مشتری
 • نظرسنجی
 • و تحقیقات در زمینه‌ی بازار تأمین کنند.

اگر داده‌های جمع‌آوری شده با تجزیه و تحلیل مناسبی همراه باشند می‌توانند درآمد شرکت را تا ۱۵ درصد افزایش دهند.

از روش های جمع آوری داده و تحلیل آنها می توان به استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی و داده کاوی اشاره کرد. تبلیغ یار در هفته آینده به طور مفصل به بررسی روش های هوش مصنوعی در بازاریابی آنلاین خواهد پرداخت. اگر به حوزه هوش مصنوعی و تبلیغات آنلاین و آنلایز آن علاقه مند هستید. پیشنهاد می کنم مقالات آینده تبلیغ یار را از دست ندهید.

مهمترین اشتباهات در بازاریابی آنلاین

مهمترین اشتباهات در بازاریابی آنلاین : عدم توجه به ویژگی های خاص محصولات و خدمات

پیوستن لایه‌های مختلف استراتژی بازاریابی برند باید تعریف واحدی از وجه تمایز برند نسبت به رقبا را نشان دهد. تعریف وجه تمایز برند، به مشتری این امکان را می‌دهد که بداند کدام برند نیازهایش را بهتر برطرف می‌کند تا با دید بهتری نسبت به انتخاب محصول مورد نظر اقدام کند. همچنین این ویژگی منحصربه‌فرد باید محوریت تمام کمپین‌های مرتبط با بازاریابی دیجیتال باشد. بسیاری از موتورهای جستجو محصولات را بر اساس ویژگی‌های پایه و قیمت آن‌ها دسته‌بندی می‌کنند. درنتیجه مشخص کردن وجه تمایز برند نقش حیاتی را در مشخص شدن هدف اصلی برند ایفا می‌کند.

برندها برای مشخص کردن ویژگی منحصربه‌فرد خود باید بپرسند:

«چه ویژگی باعث می‌شود مردم محصول ما را انتخاب کنند؟»

 • به‌عنوان مثال برندی که در زمینه‌ی تولید کفش فعالیت می‌کند، تمرکز خود را روی تولید کفش‌هایی با ماندگاری بالا می‌گذارد
 • و یک برند دیگر محصولات شخصی‌سازی شده را به‌عنوان ویژگی منحصربه‌فرد انتخاب می‌کند.

هر کدام از این برندها به دنبال چیزهای متفاوتی هستند.

 • مورد اولی که بررسی کردیم یعنی تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده، باعث جذب مشتری‌هایی می‌شود که دنبال بهترین انتخاب هستند
 • و مورد دوم یعنی تمرکز روی ویژگی منحصربه‌فرد، مشتری‌هایی را جذب می‌کند که به ظاهر و نام برند اهمیت بیشتری می‌دهند.

شما از طریق روش های متفاوتی می توانید ویژگی های خاص محصولات خودتان را با مخاطبان و مشتریانتان به اشتراک بگذارید. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • از طریق ایمیل
 • از طریق تصاویر در شبکه های اجتماعی
 • از طریق لوگو برند خود
 • از طریق شعارهای خاص تبلیغاتی مختص برندتان
 • از طریق محتواهای کوتاه در سایت و شبکه های اجتماعی
 • تبلیغات ویروسی
 • و …

مهمترین اشتباهات در بازاریابی آنلاین

مهمترین اشتباهات در بازاریابی آنلاین : عدم توجه به مشتری های فعلی 

دانشگاه کسب‌وکار هاروارد در تحقیقات مختلف خود اعلام کرده است نگه داشتن مشتری‌های فعلی بین پنج تا ۲۵ برابر ارزان‌تر از تلاش برای جذب مشتری‌های جدید است. درنتیجه می‌توان گفت تلاش برای نگهداری مشتری میزان درآمد شرکت را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. اما بسیاری از کسب‌وکارها مشتری‌های فعلی برند را فدای مشتری‌های جدید کرده و تلاشی برای افزایش ماندگاری آن‌ها انجام نمی‌دهند.

 • نتیجه‌ی تحقیقات دیگری نشان داده است شرکت‌ها تا ۷۰ درصد شانس بیشتری برای فروش محصول به مشتری‌های قدیمی دارند.
 • درحالی‌که تنها ۲۰ درصد شانس دارند مشتری جدید را نسبت به خرید محصول برند ترغیب کنند.

مشتری که حاضر شده است یک بار پول خود را برای خرید محصول یک برند خرج کند خیلی راحت‌تر از مشتری جدید نسبت به خرید محصول جدید تشویق می‌شود. مشتری وفادار سرمایه‌ی هر برندی است و حفظ ارتباط میزان وفاداری آن‌ها را افزایش خواهد داد.

روش های جلب رضایت مشتریان فعلی

با استفاده از روش هایی می توانید رضایت مشتری های فعلی خود را جلب کنید که از جمله آن می توان به :

 • دادن پیشنهاد ویژه برای خرید محصول
 • در نظر گرفتن تخفیف
 • یا مطلع کردن آن‌ها از رسیدن محصولات جدید پیش از آغاز تبلیغات سراسری

به مشتری احساس ارزشمند بودن داده و وفاداری آن‌ها را نسبت به برند افزایش می‌دهد. این افراد تشویق می‌شوند بازخوردهای خود را با برند در میان گذاشته و به پیشرفت آن کمک کنند. کمپین‌های ایمیلی و نظرسنجی از آن‌ها از ابتدایی‌ترین راه‌های حفظ ارتباط با مشتری‌های قدیمی برند است و نسبت به جذب مشتری جدید هزینه‌ی بسیار کمتری دارد.

دقت کنید که شما هزینه زیادی را مصرف کرده اید تا مخطبان قبلی شما به مشتریان شما تبدیل شوند. این مشتریان می توانند با ایده از تبلیغات ویروسی به شما در افزایش مشتریان دیگر کمک کنند. از این رو بهتر است هزینه ای که کردید را در نظر بیرید و همیشه در جهت جلب رضایت مشتریان قلی خود در کنار توجه به جذب مشتریان جدید گام بردارد.

از بین بردن مهمترین اشتباهات در بازاریابی آنلاین غیر ممکن نیست، تنها کافی است:

 • سرعت فرآیند استراتژی بازاریابی را پایین آورید
 • داده‌های لازم را جمع‌آوری کرده
 • خودتان را از رقبا متمایز کنید
 • و به مشتری‌های قدیمی خود ارزش دهید.

اعمال این راه حل‌های ساده، کمک می‌کند استراتژی‌های بازاریابی نتیجه‌ی بهتر و هزینه‌ی بسیار کمتری داشته باشد.

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *