ثبت نام

مزیت ایونت مارکتینگ یا بازاریابی در رویداد ها

ایونت مارکتینگ

ایونت مارکتینگ

مزایای بازاریابی مبتنی بر رویداد یا ایونت مارکتینگ چیست؟ پاسخ به این سوال شاید برای هر کس متفاوت باشد. چیزی که هر کسب و کاری از شرکت کردن در یک رویداد بازاریابی به دست می‌آورد می‌تواند با تجربیات یک شرکت دیگر کاملا متفاوت باشد. در ادامه به کلیات منافعی که می تواند از شرکت کردن در یک رویداد برای برند شما حاصل شود صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ایونت مارکتینگ
ایونت مارکتینگ

چند مزیت مهم ایونت مارکتینگ

۱- فروش مستقیم محصول یا خدمات
۲- رشد مشتریان بالقوه و پایگاه اطلاعاتی
۳- افزایش آگاهی از برند
۴- ایجاد رابطه نزدیک بین برند و مشتری
۵- ایجاد و رشد روابط با مخاطبان و شرکت های همکار
از مهم‌ترین مزیت‌های ایونت مارکتینگ، می‌توان به فروش اشاره کرد. زیرا هدف اصلی هر رویداد یا ایونت بازاریابی و افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI) است.
فروش
با توجه به اینکه هدف بازاریابی، در اصل فروش محصولات و خدمات است؛ بازاریابی مبتنی بر رویداد یا ایونت مارکتینگ به این هدف کمک بزرگی می‌کند. شرکت شما چه B2B باشد چه B2C ، برگزاری یک رویداد می‌تواند به فرصتی استثنایی برای ایجاد روابط انسانی به شرکت شما بدهد.
برگزاری رویداد های بازاریابی قطعا میزان فروش شما را بیشتر خواهد کرد؛ چراکه در یک ایونت یا رویداد مشتری می‌تواند سوالات خود درباره محصولتان را به طور مستقیم از کارمندان شما بپرسد. استفاده از کارمندان باتجربه و آگاه در این رویدادها می‌تواند به بستن قراردادها و معاملات بیشتر برای شرکت شما، کمک کند.
برآورد میزان فروش یک رویداد، راهی آسان برای پیگیری مستقیم نرخ بازگشت سرمایه از طریق برگزاری یک ایونت بازاریابی است.

ایونت مارکتینگ
ایونت مارکتینگ

رشد مشتریان بالقوه و تقویت پایگاه اطلاعاتی

حتی اگر فروش شرکت شما بلافاصله پس از رویداد هم افزایش پیدا نکند، ایونت مارکتینگ قطعا به رشد پایگاه اطلاعاتی شما کمک خواهد کرد. افراد حاضر در ایونت یا رویداد، به مشتریان بالقوه شما تبدیل خواهند شد و شما می‌توانید از طریق فرایند فروش، آنها را پرورش هم بدهید. این روش برای بازاریابان B2B بسیار اجرایی و موثر است.
مطالعات نشان می‌دهند که ۶۴ درصد برگزارکنندگان برای ایجاد فرصت‌های تجاری جدید و ۶۳ درصد آنها برای یافتن مشتریان بالقوه، از رویدادهای بازاریابی استفاده می نمایند.
راه‌های زیادی برای دسترسی به آدرس ایمیل افراد وجود دارد. اگر حامی مالی یا اسپانسر یک رویداد هستید، می‌توانید ایمیل کسانی که از غرفه شما بازدید می‌کنند را از آنها درخواست کنید. اگرهم برگزارکننده رویداد هستید، در زمان ثبت‌نام از شرکت کنندگان بخواهید آدرس ایمیل خود را در سامانه یا فرم شما ثبت کنند.
می‌توانید از این آدرس‌های ایمیل برای ایجاد روابطی که به فروش بیشتر محصولات در آینده منجر می‌شود به خوبی استفاده کنید. البته بهتر است قبل از انجام هر کاری از شرکت کننده بپرسید که آیا اصلا تمایل در لیست ایمیل شما باشد یا خیر.
ردیابی مشتریان بالقوه و مخاطبین جدید در پایگاه داده، گزینه دیگریست که بعد از برگزاری یک ایونت بازاریابی، به راحتی می‌توانید آن را محاسبه نمایید.

ایونت مارکتینگ
ایونت مارکتینگ

افزایش آگاهی از برند

ایونت مارکتینگ یک راه خوب برای به دست آوردن مشتریان بیشتر و ایجاد چشم‎اندازهای جدید است. اگر میزبانی یک رویداد را به عهده بگیرید (این رویداد می‌تواند آموزشی یا حتی با مقاصد سرگرمی هم باشد)‌ باعث می‌شود تا مردم با نام برند شما بیشتر آشنا شوند. اگر یک شرکت B2C دارید که مثلا نوشابه تولید می‌کند، می‌توانید برای بازاریابی آن یک جشنواره تابستانی برگزار کنید و محصولات خود را به صورت رایگان در اختیار شرکت کنندگان قرار دهید. با انجام دادن این کار، برند خود را به افراد زیادی معرفی کرده و در عین حال متوجه میزان علاقه مردم به محصول تولیدی خود می‌شوید.
یک شرکت B2B نیز می‎تواند آگاهی از برند خود را با برگزاری کنفرانس های پژوهشی و دعوت از سخنرانان تاثیرگذار (Influencers) افزایش دهد. اینفلوئنسرها از طریق فالوئرهای خود در شبکه‎های اجتماعی می‎توانند برند شما را به تعداد افراد زیادی معرفی نمایند.
از طرفی، رویداد شما می‎تواند از طریق صفحه پروفایل شرکت‎کنندگان در شبکه‎های اجتماعی نیز دیده شود. مثلا فرض کنید یکی از مهمانان عکسی از رویداد شما در صفحه توئیتر خود منتشر کند. در این عکس، نام شما و شرکتتان هم ذکر می‎شود. حالا همه افرادی که توئیتربا این فرد را دارند، با برند شما آشنا می ‌شوند. اگر شرکت‎کنندگانی که عکس رویداد شما را در شبکه‎های مجازی خود منتشر می‎کنند ۱۰، ۲۰ یا ۵۰ نفر باشند، می‌توانید تخمین بزنید که نام برند شما به گوش چه تعداد مخاطب خواهد رسید! صدها و شاید هزران نفر. پس اگر برگزار کننده هستید، تمام تلاشتان را بکنید تا اوقات بسیار خوش و خاطرات به یاد ماندنی برای شرکت کنندگان رقم بزنید.
یکی از راه‎های بررسی موفقیت یک ایونت، میزان پوشش مطبوعاتی آن است. رصد کردن شبکه‎های اجتماعی فراموش نشود. ببینید چند بار رویداد و نام برند شما در شبکه‎های اجتماعی و خبری مختلف ذکر شده است. آیا هشتگی برای رویدادتان ساخته اید؟ این هشتگ چقدر استفاده شده و چند درصد موفق بوده؟ همه این موارد می‎تواند کیفیت رویداد شما را مشخص نماید.

ایونت مارکتینگ
ایونت مارکتینگ

ایجاد روابط نزدیک با مشتری

اگر یک رویداد بیشتر از حد انتظار شرکت‎کنندگان باشد، برای همیشه در یاد آنها خواهد ماند. خلق تجربه ‎ای که در حافظه مردم باقی بماند قطعا نام برند شما را ماندگار می‎کند.
شرکت کردن در رویدادی که سخنرانی‎های باکیفیت و اطلاعات ارزشمند در آن ارائه می شود، باعث افزایش اعتماد مردم به آن برند و شرکت می ‎گردد.
برگزاری رویدادهای خیریه هم به ایجاد رابطه ی نزدیک بین مشتری و برند شما کمک می‎کند. مثلا ممکن است شرکت شما برای کاهش فقر در جامعه کاری انجام دهد. سلامت روان، بیماری هایی مانند آلزایمر یا سرطان، کمبود آب آشامیدنی در جهان و… همگی موضوعاتی هستند که با تمرکز روی آنها می‎توانید بین مشتری و برند خود ارتباط بیشتری و بهتری ایجاد نمایید.

ایجاد و رشد روابط با مخاطبان

موفقیت یک ایونت بازاریابی، به ارتباط نزدیک رو در رو وابسته است.بنابراین طبیعی‎است که در بستر چنین رویدادی، روابط هم به شکل ارگانیک شکل بگیرند.

“مردم کالا و خدمات نمی‎خرند. آنها روابط، داستان و جادو می‎خرند”

ایونت مارکتینگ
ایونت مارکتینگ

ایونت ها، مکان‎هایی برای ساختن این داستان‎ها و روابط هستند و جادوی ورد نظر را ایجاد می‎کنند. در رویدادهای بازاریابی می‎توانید بی واسطه با مشتریان صحبت کنید، نظرات آنها را بشنوید و از پیشنهادات و انتقاداتشان در راستای بهبود کیفیت کار خود استفاده نمایید.
ایجاد روابط انسانی برای بازاریابان سطح B2B بسیار مفید بوده و از تیم فروش پشتیبانی خواهد کرد. ارتباط بین افراد می‎تواند اولین قدم در تجدید ارتباط با مشتریان قبلی و اضافه کردن مشتریان جدید به مجموعه باشد.
حتی می‎توانید ایونت هایی برای قدردانی از مشتریان برتر خود برگزار کنید! این کار باعث شکل گیری احساس رضایت در مشتری می‎شود و وقتی مشتری از شما راضی باشد به برندتان وفادار هم می‎ماند.

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *