ثبت نام

طراحی کاتالوگ(قسمت اول)

طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ

امروزه با پیشرفت صنعت و تکنولوژی، تنوع محصولات به صورت چشم گیری افزایش یافته است بطوریکه شناخت تمام محصولات برای عموم مردم غیر ممکن است،از این رو دارنده یک تکنولوژی و یا صنعت منحصر به فرد، باید از تمام نیروی خود جهت شناخت محصولات و در نتیجه آن جذب مشتری،بکار گیرد، یکی از راه های آسان و کم هزینه نسبت دیگر انواع تبلیغات تولید کالانما یا کاتالوگ است. کاتالوگ یا کالانما کتابچه و یا راهنمای معرفی کلیات کالا، خدمات، امکانات و … می باشد که از طرف تولید کننده یا ارائه دهنده کالا یا خدمات به مصرف کننده و یا مشتری ارائه می شود(برعکس بروشور که بیشتر به اطلاعات فنی می پردازد).

در اواسط قرن بیستم انسان صنعتی با جامعه سرمایه داری آن زمان، لحظه ای توانست از طراحی کاتالوگ و طراحی بروشور تبلیغاتی به عنوان یک وسیله تبلیغاتی استفاده کند که دیگر ابزارها و فکرهای گذشته چون اطلاعیه ها و تراکت های تک رنگ و معرفی های حضوری و لفظی جوابگوی نیاز تولید کنندگان نبودند. به ناچار برای به وجود آوردن انگیزه، رقابت و معرفی بازار تولید و محصولات عرضه شده به بازار، اقدام به خلق شیوه نوینی از پدیده های گرافیک کردند تا مخاطبان بتوانند در فرصت مناسب و با شرح و تصاویری که در این وسیله تبلیغاتی درج شده بود با تولیدات و خدمات عرضه شده آن مرکز آشنا شوند.

به وجود آمدن تنوع در تولیدات برای جامعه مصرفی و شکوفایی صنعت نو پای بعد از جنگ جهانی دوم، عرصه تبلیغات را چنان تحت تاثیر قرار داد که دیگر محصول تولید شده بدون تبلیغات وسیع، جایی در بازار آن زمان نداشته، طراحی کاتالوگ و بروشور به عنوان یک سند تبلیغاتی جهت معرفی محصولات گوناگون کاربرد دارد. با وجود این که بسیاری از تولید کنندگان تصور می‌کنند طراحی و عرضه یک محصول با کیفیت می‌تواند سهم عمده فروش بازار را به آن‌ها اختصاص دهد و نیازی به معرفی محصول به خریداران وجود ندارد.

طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ که از قرن بیستم شکل گرفت و در حال حاضر جزء متدهای بازاریابی جدید محسوب نمی شود، نوعی از تبلیغات در عرصه تجارت است که در زمره تبلیغات مستقیم و بدون واسطه در تبادل اطلاعات با مخاطب قرار می گیرد؛ از این رو لزوم طراحی کاتالوگ و بهره بردن از آن امری واضح است.

از آن جایی که یک کاتالوگ حرفه‌ای نیاز به ظرافت و دقت بیشتری جهت طراحی دارد. بنابراین قیمت آن به نسبت بیشتر خواهد بود. تعداد صفحات کاتالوگ و عواملی از این قبیل نیز به عنوان گزینه‌های مرتبط در قیمت یک کاتالوگ حرفه‌ای تأثیرگذار هستند.

در کاتالوگ ها عموما از تصاویر وطراحی های جذاب جهت معرفی بهتر کالا استتفاده می شود.در این کتابچه ها معمولا علاوه بر تصاویر از نقشه شماتیک کالا هک استفاده می شود.در ایران معمولا به اشتباه تمامی راهنماهایی را که بصورت کتابچه و یا با کیفیت کاغذ و چاپ مناسب تهیه شده باشد را کاتالوگ می نامند و تمامی راهنماهایی که به صورت یک برگی و یا چند لتی که با استفاده از کاغذ نازک تر تهیه شده باشد را بروشور می نامند.

طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ ها دارای جزئیاتی هستند که برای مصرف کننده اهمیتی ندارند اما برای واسطه یا فروشنده و یا مغازه داری که این کالا یا خدمات را به مصرف کننده عرضه می کند مهم  می باشد. طراحی کاتالوگ ها بسته به نوع طراحی معمولا در چند لت یا سیمی یا منگنه ای چاپ می گردند.

حال مسئله طراحی کاتالوگ مطرح می شود، شاید در لحظه اول این امر کاری ساده بنظر برسد اما هرچقدر که بیشتر در آن دقت می کنیم بیشتر به این نتیجه می رسیم که برای جذب مشتری باید کاتالوگ خلاقانه تری به کار بگیریم،شرط اول طراحی کاتالوگ خلاقیت است اما این عمل اصولی نیز دارد.

اگر تصمیم دارید با توجه به اصول طراحی کاتالوگ و بروشور یک روش مناسب جهت تبلیغاتتان در نظر بگیرید، باید با نکات کلیدی جهت طراحی بروشور و کاتالوگ آشنایی کافی داشته باشید.

رعایت اصول اولیه طراحی کاتالوگ حرفه‌ای از این جهت دارای اهمیت است که بسیاری از شرکت‌ها قصد دارند عملکرد شرکت و برتری آن را نسبت به رقبا را در قالب یک کاتالوگ جذاب و منحصر به فرد ارائه کنند.

بهتر است اصول طراحی کاتالوگ را قبل از طراحی کاتالوگ رعایت کنید تا هنگام طراحی و چاپ به مشکل نخورید. همچنین نیاز مخاطبین را در جامعه بررسی کنید چه نوع خدماتی را می خواهید ارائه دهید.

طراحی کاتالوگ

یکی از جزییات اساسی کاتلوگ تصاویر موجود در آن می باشد. بهتر است از تصاویر با کیفیت استفاده نمایید آنچه که در مانتیتور گوشی یا رایانه می بینید ممکن است در خروجی چاپ متفاوت باشد و حتما با کارشناس طراحی و چاپ مشورت کنید، در ادامه انتخاب اندازه متون و عناوین، رنگ و نوع فونت حائز اهمیت می باشد. جنس و گرماژ کاغذ می تواند در کیفیت چاپ و همچنین هزینه های شما مؤثر باشد.

استفاده از لوگو در بروشور یا کاتالوگ می تواند بسیار موثر باشد. بسیاری از افراد با رعایت اصول اولیه یک لوگو مناسب تهیه کرده و جهت برند سازی محصولاتشان از آن استفاده می‌کنند، بنابراین هنگام طراحی کاتالوگ و بروشور بهتر است قسمتی را جهت قرار دادن لوگو شرکت مد نظر داشته باشید.

یکی از اصول اولیه‌ای که در طراحی کاتالوگ حرفه‌ای باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید اندازه کاتالوگ است. تا هر اندازه محصولات عرضه شده دارای ظرافت بیشتری باشند باید اندازه صفحات کاتالوگ نیز بزرگ‌تر در نظر گرفته شوند.

یکی از اولین اصول طراحی کاتالوگ بررسی و درک جامعه ی آماری مخاطبانی است که قرار است مخاطب شما شوند. اگر مخاطبان شما شامل قشر جوان جامعه می باشند، می بایست طراحی شما کاملا به روز و نو آورانه طراحی شود که جوان پسند باشد.

در اصول طراحی کاتالوگ برای قشر میانسال نیز باید سبک و سیاق آنها را بر روی کاتالوگ و بروشور اعمال کرد. در اصول طراحی ریشه ای ترین عامل در طراحی، فراگیر بودن سلیقه ی کثیری از مخاطبان مورد هدف شما است.

یکی دیگر اصولی که باید رعایت شود این است که فونت های زیادی در طراحی کاتالوگ استفاده نگردد،بعضی از طراحان فکر میکنند که با زیاد شدن تعداد صفحات یک بروشور باید از فونت های بیشتری استفاده کنند تا بر جذابیت آن افزوده شود، ولی این ایده مناسبی نیست.

در طراحی کاتالوگ سعی کنید حتما اصول نگارشی را رعایت کنید زیرا مخاطب باید بتواند با خواندن کاتالوگ در کمترین زمان بیشترین اطلاعات را در یافت کند و نم تواند زمان زیادی را جهت تصحیح ؛لط ها نگارش صرف کند و خسته می شود. مهمترین بخش برای انتقال اطلاعات به خوانندگان یک کاتالوگ، متون آن هستند و مشخص بودن آنها کمک زیادی به چیدمان صفحات داخلی و انتخاب سایز تصاویر در طراحی کاتالوگ خواهد کرد.

طراحی کاتالوگ

بهتر از قبل از شروع طراحی کاتالوگ هدف خود را از طراحی کاتالوگ تععین و بدانیم با طراحی خود می خواهیم به چه چیزی برسیم و راه را مشخص کنیم.هدف از طراحی کاتالوگ در وهله اول دادن آگاهی لازم و ضروری به مخاطب، که ضمن معرفی کالا و خدمات نقش و هدف تبلیغ هم دارد که باعث تصمیم گیری می شود از طرف دیگر اثر تبلیغاتی کاتالوگ و بروشور بسیار است و در انتخاب و تغییر سلیقه مخاطب نقش بسیار زیادی دارد.

طرح شما باید بعد از چاپ و رسیدن به دست افراد حس خوبی را در نگاه اول منتقل کند. برای اینکار باید تناسب کافی میان طرح شما، محصول ارائه شده، زمینه کاری شرکت و مشتریان هدف شرکت ایجاد کنید.

 

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *