ثبت نام

سئو اپلیکیشن یا ASO چیست ؟

ASO چیست

 ASO چیست

ASO چیست

به فرایند بهینه‌سازی اپلیکیشن‌های موبایل برای قرار گرفتن در جایگاه های بالاتر نتایج جستجو در اپلیکیشن مارکت ASO  می گویند.  ASO از لحاظ هدفگذاری، با سئو شباهت های زیادی دارد؛ هدف اصلی از انجام ASO، هدایت افراد به صفحه معرفی اپلیکیشن ، افزایش ترافیک و در نهایت دانلود آن است. با توجه به وجود بیش از ۲٫۵ میلیون اپلیکیشن موبایلی در اپلیکیشن مارکت‌های اصلی ، ASO باید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سازندگان نرم افزار های موبایلی  باشد. چراکه تقریبا  ۶۵% مردم اپلیکیشن مورد نظر خود را از طریق سرچ کردن در مارکت‌های اصلی پیدا می کنند و این آمار، ضرورت انجام فرایند ASO را کاملاً مشخص می نماید.

البته باید توجه داشته باشید که فرایند ASO مانند سدو پیچیده و زمان‌بر است، ولی نتایج چشم‌گیری را برای شما به همراه خواهد داشت. هرچه یک اپلیکیشن بیشتر دانلود شود، از رتبه بالاتری در مارکت بهره مند خواهد شد. برای دست یافتن به رتبه‌بندی های بالا، افزایش محبوبیت و در نهایت کسب درآمد بیشتر، باید عوامل و فاکتورهای موثر بر ASO را شناسایی نمود و به‌طور کامل به آن‌ها عمل کرد. در ادامه به راهکار هایی مهم جهت بهبود ASO اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ASO چیست
ASO چیست

راهکارهای بهبود ASO

برخی از عوامل تأثیرگذار در فرایند بهینه‌ سازی اپلیکیشن‌های موبایلی عبارتند از:

 1. عنوان اپلیکیشن

اگر می خواهید یک اپلیکیشن جدید را راه‌اندازی  کنید، باید عنوان مناسبی برای آن پیدا نمایید؛ یک عنوان خوب می تواند  در رتبه ‌بندی اپلیکیشن تأثیر قابل ‌توجهی داشته باشد. این عنوان باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • اولا باید کوتاه باشد. بازدیدکننده باید بدون نیاز به کلیک کردن روی اپلیکیشن، بتواند نام کامل آن را در هنگام جستجو مشاهده کند.
 • خاص و خلاقانه باشد. انتخاب عنوانی شبیه به عناوینی که دیگران در بازارهای اپلیکیشن استفاده می‌کنند، اصلا ایده خوبی نیست. عنوان اپلیکیشن شما باید منحصر به‌ فرد باشد. با این کار از گم‌ شدن اپلیکیشن خود در میان اپلیکیشن‌هایی که نام‌های مشابه دارند جلوگیری می کنید.
 • ساده و در ذهن ماندگار باشد. عنوان اپلیکیشن باید به‌راحتی به در حافظه بماند و به‌ راحتی بتوان آن را نوشت.
 • نشان‌دهنده ویژگی‌های آن باشد. نام اپلیکیشن شما باید شامل ویژگی‌ها و کاربر‌های اصلی اپلیکیشن شما باشد.
 • از کاراکترهای عجیب مانند علائم و نشانه‌های خاص هرگز استفاده نکنید.
 • در عنوان اپلیکیشن از کلمات کلیدی استفاده کنید. این ترفند باعث ۳/۱۰ درصدی بهبود رتبه شما می‌شود.
ASO چیست
ASO چیست
 1. تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی

اول از همه باید کلمات کلیدی مرتبط با اپلیکیشن خود را پیدا کنید. در غیر این صورت وقتی که  مردم کلمه‌ای را جستجو کنند و با یک اپلیکیشن نامربوط روبرو گردند، باعث آزار آن‌ها می‌شوید  و این موضوع بسیار آسیب زننده است.

کلیدواژه‌هایی را انتخاب کنید که مردم زیاد جستجو می ‌کنند. تعداد این جستجوی اسین کلمات و ترافیک آنها نباید آن‌قدر زیاد باشد که دستیابی به آن برایتان دشوار یا غیرممکن شود. از طرف دیگر میزان این ترافیک نباید خیلی هم کم باشد. چون این یعنی مردم خیی کم آن کلیدواژه را جستجو می کنند.

کلمات کلیدی با کمترین رقابت را پیدا کنید و با اینکار اپلیکیشن خود را در رتبه های بالاتری قرار دهید.

جای قرارگرفتن کلمات کلیدی هم بسیار مهم است. کلمات کلیدی معولا در فضاهای مختلف اپلیکیشن مثل عنوان و توضیحات استفاده می‌ شوند.

ASO چیست
ASO چیست
 1. یک آیکون خوب و چشمگیر طراحی کنید

آیکون اپلیکیشن مثل عنوان آن، اولین چیزی است که به مخاطبان نمایش داده می‌شود. با توجه به وجود داشتن اپلیکیشن‌ های خیلی زیاد، چشمگیر بودن اولین قدم برای موفق شدن در این زمینه است. خیلی از کاربرها برای تصمیم‌گیری و انتخاب آسان یک اپلیکیشن از میان گزینه‌های پیشنهادی دیگر، آیکون آن اپلیکیشن را معیار انتخاب خود قرار می ‌دهند. از نرم‌افزارهای تولید آیکون استفاده نکنید و خودتان آن را اختصاصا طراحی کنید. برای طراحی آیکون اپلیکشین نکات زیر را در نظر داشته باشید. آیکون باید:

 • واضح باشد. در طراحی آیکون اپلیکیشن خود روی ویژگی و کاربردهای اصلی آن تمرکز داشته باشید و المانی را انتخاب کنید که اپلیکیشن شما را به بهترین وجه ممکن توضیح می‌ دهد.
 • از تصاویر کلی استفاده نمایید. برای ‌مثال اگر اپلیکیشن شما مربوط به خدمات پست است، به‌جای استفاده از یک کامیون یا صندوق پست بهتر است فقط از تصویر یک نامه استفاده کنید.
 • در آیکون از متن استفاده نکنید. اندازه آیکون ها بسیار کوچک است و متن روی آن دیده نمی‌شود. یادتان باشد که یک تصویر می تواند به‌اندازه هزاران کلمه، مفهوم منتقل ‌کند.
 • ساده باشد. از یک تصویر کلی و جهان شمول روی زمینه ای ترجیحاً تک‌ رنگ استفاده کنید. سعی کنیداز آیکون های سه‌بعدی و افکتیو دیگر استفاده نکنید.
 1. ارائه توضیحات مناسب درباره اپلیکیشن

داشتن یک توضیح هوشمندانه در مورد اپلیکیشن بهترین فرصت شما برایبهینه‌سازی ASO است. چند جمله اول توضیحات بسیار مهم هستند پس در انتخاب آن دقت کنید. توضیحات اپلیکیشن باید خصوصیاتی زیر را داشته باشند.ازجمله اینکه :

 • جذاب باشند. توضیحات باید بتوانند نظر کاربران را به خود جلب کنند و آن‌ها را به دانلود اپلیکیشن ترغیب کنند.
 • واضح و ساده باشند. در توضیحات نباید از اصطلاحات سخت و پیچیده استفاده کنید. جملات باید به ‌دوراز هرگونه ابهامی باشند.
 • باید شامل فهرستی از ویژگی‌ها و کاربردهای مفید اپلیکیشن شما باشند.
 • باید حاوی اطلاعاتی در مورد شما به‌ عنوان تولیدکننده باشند و هدفتان از ایجاد این برنامه را مختصرا توضیح دهند.
 • نباید مشکلات املایی و گرامری داشته باشند.
 • باید حقایق را بیان کنند. بلافاصله بعد از دانلود اپلیکیشن، حقیقت توضیحات شما آشکار می‌شود، پس به‌هیچ‌عنوان دروغ نگویید.
 • باید مختصر و مفید باشد.
ASO چیست
ASO چیست
 1. بهینه‌سازی رتبه‌بندی

علاوه بر ارتقا در رتبه‌بندی ASO  ، باید پشتیبانی‌های بیشتری هم در اختیار مشتریانی که نرم افزار شما را دانلود می‌کنند قرار دهید. از این طریق می توانید رتبه‌بندی خود را به‌طور غیرمستقیم بهبود ببخشید. برخی پارامترها در مارکت های اپلیکیشن‌ها وجود دارند که روی الگوریتم رتبه‌بندی و ASO تأثیر زیادی می‌ گذارند ولی به ‌سختی توسط شما کنترل می‌شود مثل: تعداد کل دانلودها، رتبه‌بندی و نظرات کاربران و .. . از طریق رعایت نکات زیر می‌توانید این پارامتر های را مدیریت کرده و نهایتاً رتبه‌بندی نرمافزار خود را بهبود بخشید:

 • یک ایمیل یا آدرس وب‌سایت برای پشتیبانی کاربران در اپلیکیشن قرار دهید.
 • اپلیکیشن خود را مرتبا آپدیت کنید.
 • باگ های موجود در اپلیکیشن را رفع کنید.
 • انتقادپذیر باشید و به نظران کاربران گوش کنید. سپس سریعاً در جهت برطرف کردن آن‌ها اقدام کنید.
 • از کاربران خود مراقبت کنید. با آنها ارتباط مداوم داشته باشید و نظراتشان را جویا شوید.
ASO چیست
ASO چیست
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *