ثبت نام

روش های انتخاب نام برند

روش های انتخاب نام برند

روش های انتخاب نام برند

روش های انتخاب نام برند

اسم گذاری روی برند به عنوان اولین گام در مسئله ی ساخت یک برند ، نقش صد در صد حیاتی در این بحث ایفا می کند و انتخاب نام برند همیشه بر دیگر فاکتورهای روند برندینگ ارجحیت دارد و مکرراً نقش اساسی خود را در کنار طراحی لوگو به صورت کاملا فعال ایفا می کند  .

البته مشخص و واضح است که با انتخاب یک نام تجاری درست و مناسب ، به اندازه ی خیلی زیادی از رقبای خود پیشی خواهید گرفت .

در این مطلب شما را با روش های خلاقانه در انتخاب نام برند آشنا خواهیم کرد  ، این روش ها به عنوان متداول ترین تکنیک های انتخاب نام برند مدت زمانی طولانی است که میان برندهای مطرح رایج است و عموم برندهای مطرح دنیا از این روش ها جهت انتخاب نام برند خود بهره برده اند .

تکنیک های انتخاب نام برند

در ادامه به مهم ترین تکنیک های رایج در نامگذاری و انتخاب نام برند های تجاری اشاره خواهیم کرد . با ما همراه باشید !

در صورتی که باز هم به نتیجه ی دلخواه خود نرسیدید ، می توانید با مشاوران تبلیغ یار تماس گرفته و از آن راهنمایی بخواهید.کافیست بر روی لینک تماس با ما در بالای صفحه کلیک کنید

تکنیک تلفیق در نامگذاری برند

برندهای خیلی زیادی از تکنیک تلفیقی در انتخاب نام برند خود بهره گرفته  و با ادغام دو یا چند کلمه  و کنار هم قرار دادن آن کلمات  به واژه خلاقانه و جدیدی دست پیدا کرده اند . واژه ی تولید شده در عین حال که ترکیبی است از چند کلمه معنا دار و مجزا ، به خودی خود واژه ی جدیدی به نظر می آید و آرام آرام جایی برای خود در میان دایره لغات مخاطبین برند باز می کنند .

به این مثال دقت کنید  : برند فدکس که ادغامی است از دو نام فدرال و اکسپرس .

تکنیک ارتباط مفهومی در نامگذاری برند

منظور از ارتباط مفهومی ، ارتباط دادن یک مفهوم ( برخی مواقع کاملا نامربوط  در نگاه اول ! ) ، به مفهوم دیگری می باشد  ، به طریقی که نهایتا یک نتیجه ی منطقی و مربوط از آن گرفته شود .

به عنوان مثال به نام برند خودروی جگوار دقت کنید. این حیوان به سرعت و شتاب زیاد شهرت دارد و با گذاشتن نام این حیوان بر خودرو ، تداعی سرعت و شتاب می شود. در میان برندهای ایرانی هم می توان به نام سمند اشاره کرد که اشاره به نوعی اسب دارد

روش های انتخاب نام برند
روش های انتخاب نام برند

تکنیک استفاده از نام های توضیح دهنده

انتخاب و پیشنهاد اسم برند می تواند از یک یا چند کلمه ی توضیح دهنده ( واضح ) تشکیل شده باشد .

برندهایی هستند که به طور مستقیم به زمینه ی فعالیت ، محصول یا اهداف خود در نام برندشان اشاره می کنند . در این تکنیک مخاطب برند به شکل مستقیم و ساده ای به چیستی یا چگونگی برند شما پی خواهد برد اما دقت داشته باشید که نام برند را به شیوه ای انتخاب نکنید که با اسامی ساده و متداول اشتباه گرفته شود . البته اداره ثبت علائم تجاری نیز اسامی عمومی را ثبت نخواهد کرد  !

مثال : یو اس بانک که  که بصورت مستقیم مفهوم بانک آمریکایی را منعکس می نماید .یا می توانید قطر ایرویز را در ذهن داشته باشید.

تکنیک ریتمیک و موسیقی مشابه در اسم گذاری برند

در این تکنیک از نام های دارای موسیقی و ریتم دار (( و البته با ریتم شبیه به هم )) استفاده می گردد  و انتخاب نام برند با استفاده از روش موسیقی مشابه ، می تواند از لحاظ واج آرایی و آوا پردازی در بیان خود باعث این شود که مخاطب احساس خوبی از به کار بردن این نام داشته باشد و به مرور این نام رایج و متداول شود  .  این نوع از اسامی در صورتی که دارای بار مفهومی قدرتمندی باشند به طور قطع از ماندگاری بالایی در ذهن مخاطبین خود بهره مند خواهند بود .

مثال : نایسر دایسر . یوتیوب . کیت کت ،

تکنیک نوستالژیک

از تکنیک های خیلی مناسب انتخاب و نامگذاری برند تجاری ، به کار بردن نام هایی است که ذهن مخاطب را به سوی مفاهیمی آشنا هدایت کرده و ذهنیت مخاطب را به مفهوم یا تصویری خاص ارتباط می دهد  .

مثال : وب سایت فروشگاهی آمازون ، که در کنار اشاره به نام طویل ترین رودخانه دنیا ، خود را هم به عنوان بزرگ ترین فروشگاه آنلاین به مخاطبان خود معرفی می کند  .یا اگر بخواهیم مثال موفق در داخل کشور بزنیم می توانیم به وب سایت یاسا ، که وب سایتی حقوقی است اشاره کنیم که اشاره به قانون چنگیز خان مغول دارد.

روش های انتخاب نام برند
روش های انتخاب نام برند

تکنیک استفاده از نام مالک برند

خیلی از برندهای مطرح ، نام مالکین خود برند را دارند . در مواردی که همه به دنبال اسامی عجیب و غریب و بیشتر مواقع نا موفق هستند ، استفاده از نام شخصی ( به شرط این که زیاد عمومیت نداشته باشد ) می تواند انتخاب خیلی خوبی باشد .

مثال : برند لویی ویتون ( که به اختصار ال وی نامیده میوشد ) که دقیقا  نام موسس برند می باشد .یا اگر بخواهیم نمونه ی داخلی را مثال بزنیم می توانیم به برند هاکوپیان اشاره کنیم.

تکنیک تولید کلمات جدید

تکنیک ایجاد و تولید کلمات تازه و جدید در انتخاب نام برند ، به معنی ابداع واژه ای که تا پیش از این وجود نداشته با رعایت تمامی فاکتورها و  اصول نامگذاری برند از جمله سادگی ، روان بودن ، موسیقی خوب و …می باشد

مثال : لکسوز ، تاید و دیگر نام هایی از این قبیل که اتفاقا به اندازه ای محبوب و خلاقانه بوده اند که توانسته اند محصولات مشابه بعد از خود را نیز زیر بیرق نام برند خود بیاورند .

تکنیک استفاده از کلمات محلی

در این تکنیک شما از واژه هایی در انتخاب نام برند خود استفاده می نمایید  که به صورت کشوری و جهانی زیاد شناخته شده نیستند ولی در یک محدوده جغرافیایی خاص یا در یک فرهنگ و زبان محدود ، دارای مغهوم هستند .

مثال : برند آیس پک ( که به شکل خلاقانه ای در زبان انگلیسی هم دارای معنا و مفهوم است ) در زبان محلی ، به مفهوم قورباغه نا امید می باشد .

تکنیک بهره گیری از نام موارد تشکیل دهنده محصول

استفاده از این اسامی در انتخاب نام برند تکنیکی است که شما از طریق آن ، مخاطب را از چند و چون و ماهیت محصول یا سرویس خود آگاه می کنید  .

مثال : ورمیکا ، که این برند با اشاره به کلمه ی  ورمی کمپوست ، مخاطب را از چیستی و مواد تشکیل دهنده  محصول خود باخبر می کند  .

منبع

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *