ثبت نام

تبلیغات درون برنامه ای چیست؟

تبلیغات درون برنامه ای

آیا با اپلیکیشن هایی آشنا هستید که هنگام استفاده از آن تبلیغاتی را بر روی صفحه نمایش می دهند. شاید در ابتدا به نظر خوب نباشد. البته که کاربران علاقه ای به مشاهده این تبلیغات در اپلیکیشن خود ندارند. اما چرا تبلیغات درون برنامه ای گذاشته می شود. اکثر اپلیکیشن هایی که خریداری می شود تبلیغات درون برنامه ای ندارند. اما اپلیکیشن هایی که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرند عموما از این ویژگی استفاده می کنند. در این مقاله به تبلیغات درون برنامه ای می پردازیم و مزایا و معایب آن را بررسی خواهیم نمود.

تبلیغات درون برنامه ای با چه استراتژی قرار می گیرند؟

استراتژی تبلیغات درون برنامه‌ای کاملاً وابسته به فاکتورهایی است که برند شما را احاطه کرده است. مانند:

 • مخاطبین هدف شما
 • و یا اهدافی که برای کمپین خود با توجه به آگاهی از برند

در نظر می‌گیرید. برای بررسی میزان تأثیر فاکتورهای مختلف و میزان اثربخشی تبلیغات بهترین روش، راه‌اندازی کمپین به‌صورت آزمایشی است تا بتوانید:

 • بهینه‌ترین تبلیغات را داشته باشید
 • و نتیجه آن را هم در کسب‌وکار خود ببینید.

قبل از شروع بهینه‌سازی کمپین بهتر است با توجه به گزینه‌های موفق کمپین‌های تبلیغات درون برنامه‌ای نکاتی برای به دست آوردن بهترین نتیجه از کمپین را باهم بررسی کنیم.

تبلیغات درون برنامه ای

تبلیغات درون برنامه ای چیست؟

همان‌طور که از نام آن مشخص است، تبلیغات درون برنامه‌ای، تبلیغاتی است که درون اپلیکیشن‌های موبایلی به مخاطب نمایش داده می‌شود. تبلیغات درون برنامه‌ای یکی از مؤثرترین راه‌های تبلیغات برای معرفی اپلیکیشن و جذب کاربران جدید است.

مقایسه استفاده کاربران از وب در موبایل و اپلیکیشن‌های موبایل

 • استفاده از اپلیکیشن‌ها هرروز توجه کاربران را بیشتر جلب می‌کند.
 • طبق آمار eMarketer بیش از ۲۵% زمانی که کاربران برای استفاده از مدیا صرف می‌کنند و ۸۹ درصد کل زمان استفاده از موبایل به اپلیکیشن‌ها اختصاص دارد.
 • بااین‌حال هنوز اختلاف زیادی بین زمانی که کاربران در اپلیکیشن‌ها هستند و میزان توجه به تبلیغات درون اپلیکیشنی وجود دارد
 • و پتانسیل‌های بسیاری برای رشد تبلیغات درون اپلیکیشنی وجود دارد.

مزایای تبلیغات درون برنامه ای:

 • ازجمله مزایای تبلیغات درون برنامه‌ای مشخص کردن ویژگی‌های مخاطبینی است که هدف شما هستند و می‌خواهید در معرض تبلیغ شما قرار بگیرند.
 • هم‌چنین تبلیغات درون برنامه‌ای در مقایسه با تبلیغات وب موبایلی، راه‌حل بهتری برای جلب‌توجه داوطلبانه مخاطبین ارائه می‌دهد.
 • اپلیکیشن‌های موبایل در مقایسه با وب موبایلی دنیای به‌مراتب جذاب‌تری برای کاربران فراهم می‌کنند.
 • درنتیجه فضای درون اپلیکیشنی برای جذب و جلب‌توجه کاربران به تبلیغات نیز مناسب‌تر است.

موبایل، برخلاف دسکتاپ و کامپیوترها اغلب فقط توسط یک نفر استفاده می‌شوند. بنابراین رفتار کاربران در اپلیکیشن‌های موبایلی بسیار به عادات و زندگی شخصی آن فرد نزدیک است و بهترین راه شناخت صحیح مخاطب و درنتیجه تبلیغات اثرگذار است.

هدفمند کردن تبلیغات

در مقاله ای پیش از این به بررسی چگونگی هدفمند کردن تبلیغات با استفاده از تقسیم نبدی بازار پرداخته شد. اما نه تنها هدفمند کردن تبلیغا بر روی مشتریان بلکه هدفمند کردن تبلیغات بر روی محصول نیز باید انجام شود. به این معنی که هدف دقیق تبلیغ را مشخص کنید. اگر میخواهید محصول خاصی را به فروش برسانید وی ا خدمات خاصی را ارئه دهید باید تبلیغ خلاق مناسب با هدف خود انجام دهید.

 • اطلاعاتی که با بررسی رفتار کاربران در اپلیکیشن‌ها جمع‌آوری می‌شود، داده‌های ارزشمندی است
 •  بر اساس آن می‌توان برای هر تبلیغ بهترین مخاطب را انتخاب کرد
 • و تبلیغی کاملاً مرتبط به او نمایش داد.
 • این مرتبط بودن تبلیغ باعث می‌شود، که کاربر تجربه خوبی از دیدن تبلیغات داشته باشد
 • و نه‌تنها احساس بدی نداشته باشد بلکه به تبلیغات توجه کند و conversion اتفاق بیفتد.
 • همچنین در تبلیغات درون اپلیکیشنی تبلیغ دهندگان می‌توانند بر اساس لوکیشن و مکان کاربران تبلیغات را نمایش دهند.

تبلیغات درون برنامه ای

انواع تبلیغات درون برنامه ای مناسب برای اپلیکیشن ها

در اپلیکیشن‌ها امکان ایجاد فضای تعاملی مناسبی برای انواع تبلیغات وجود دارد. بر این اساس تبلیغات می‌تواند به صورتی در اپلیکیشن جای گیرد که به‌صورت پیشنهاد برای کاربر مطرح شود و یا اینکه کاربر خود دیدن تبلیغ را انتخاب کند و این باعث ارتقای تجربه کاربری و رضایت کاربران می‌شود. با توجه به تنوع در فرمت‌های تبلیغات موبایلی می توان، از فرمت‌های متفاوتی برای تبلیغات درون اپلیکیشنی استفاده کرد که به این فرمت ها در بخش زیر اشاره می شود.

تبلیغات موبایل ویدیویی درون برنامه ای

تبلیغات ویدئویی موبایلی یکی از استراتژی‌های موفق در تبلیغات موبایلی است که مخاطب را کاملاً جذب می‌کند. با تبلیغات ویدئویی با یک ویدئوی خلاقانه و مناسب، محصول و برند شما به‌خوبی به کاربر معرفی می‌شود و مخاطب پیام شما را از تبلیغات دریافت می‌کند.

تبلیغات موبایل بینابینی درون برنامه ای

تبلیغات ویدئویی بینابینی تبلیغاتی است به‌صورت تمام صفحه در اپلیکیشن مابین break های طبیعی در سناریو استفاده از اپلیکیشن به وجود می‌آید. مثلاً پس از اتمام بازی یا طی شدن یک مرحله از بازی به‌صورت خودکار نمایش داده می‌شود. این نوع تبلیغات برای تبلیغ دهندگان ازاین‌جهت که توجه مخاطب را در حین استفاده از اپلیکیشن با تبلیغات تمام صفحه جلب می‌کند، محبوب است.

تبلیغات ویدیویی ای جایزه ای به صورت درون برنامه ای

اپلیکیشن‌های بازی می‌توانند در سناریو چیده شده برای بازی، تبلیغات ویدئویی جایزه‌ای را به‌صورت یکپارچه لحاظ کنند که به کاربر اجازه می‌دهد درازای دیدن یک تبلیغ ویدئویی جایزه‌ای معادل رد کردن یک مرحله از بازی یا کسب امتیاز خاصی در بازی کسب کنند. تبلیغات جایزه‌ای یک روش مؤثر برای ناشران تبلیغات است تا بتوانند کلیک‌های بیشتر و ارتباط مؤثرتری با کاربر برقرار کنند. چون این تبلیغات به مخاطبینی نمایش داده می‌شود که خودشان تمایل دارند و دیدن ویدئو را انتخاب کرده‌اند. (اصطلاحاً به آن opt-in گفته می‌شود) معمولاً نرخ مشاهده بالایی دارد و با توجه مخاطب همراه است.

تبلیغات موبایل پیش نمایشی درون برنامه ای

اپلیکیشن‌هایی که محتوای ویدئویی دارند می‌توانند قبل از شروع ویدئوی خود چند ثانیه تبلیغ ویدئویی قرار دهند، از این دسته تبلیغات استفاده می‌کنند. ازآنجایی‌که تماشای ویدئو در بین کاربران هرروز در حال افزایش است، این نوع تبلیغات هرروز محبوب‌تر و پراستفاده‌تر می‌شود و راه‌حل مؤثری برای جلب‌توجه مخاطبین به تبلیغات است.

تبلیغات موبایل برندی به صورت درون برنامه ای

برای تبلیغات در حجم بیشتر و هزینه کمتر در کمپین‌های تبلیغات درون برنامه‌ای، تبلیغات بنری بسیار مناسب است. این تبلیغات خود به چندین بخش تقسیم می شود که به آن خواهیم پرداخت.

 • تبلیغات استاندارد 

این نوع تبلیغات ساده‌ترین نوع تبلیغات آنلاین است. این تبلیغات همواره به‌صورت بنر در گوشه‌ای از سایت و یا در تبلیغات درون برنامه‌ای در قسمتی از فضای اپلیکیشن قرار می‌گیرد.

 • تبلیغات بینابینی

در این تبلیغات در زمان‌های مشخص (مانند تبلیغات ویدئویی بینابینی) بنری به‌صورت تمام‌صفحه نمایش داده می‌شود و توجه مخاطب را به تبلیغ جلب می‌کند. کاربر می‌تواند بعد از مشاهده بنر در صورت تمایل بر روی لینک CTA کلیک کند و یا پنجره را ببندد.

 • تبلیغات همسان

در تبلیغات بنری همسان، بنر به‌صورت هماهنگ و یکپارچه با اپلیکیشن قرار می‌گیرد و بیشتر جنبه پیشنهادی دارد تا کیفیت تجربه کاربری مخاطب حفظ شود.

تبلیغات درون برنامه ای

نکات مهم در افزایش تاثیر تبلیغات درون برنامه ای چیست؟

سراغ شرکت های معتبر در حوزه تبلیغات درون برنامه ای بروید. 

اگر به‌تازگی راه‌اندازی تبلیغات برای اپلیکیشن خود را شروع کرده‌اید، بسیار مهم است که آژانس تبلیغاتی مناسبی در این زمینه انتخاب کنید. تبلیغ یار می تواند در این راه شما را راهنمایی کند.

شناسایی مخاطبان هدف

یک تبلیغ درون برنامه‌ای خوب، تبلیغی است که مرتبط، شخصی‌سازی‌شده و با زمان‌بندی مشخص و درست باشد.

قبل از پیاده‌سازی اپلیکیشن، به مخاطب هدف خود و نیازها و انتظارات او از اپلیکیشن توجه کنید و ویژگی‌هایی در اپلیکیشن خود قرار دهید که مخاطب را بیشتر جذب کند. ممکن است بعد از انتشار اپلیکیشن متوجه شوید که گروهی که جذب اپلیکیشن شما می‌شوند و درواقع مخاطب شما هستند، با تصور شما متفاوت بوده‌اند. بنابراین باید جامعه هدف کسب وکار خود را تغییر دهید و یا تغییراتی در اپلیکیشن ایجاد کنید که نیازهای جامعه هدف شما را تأمین کند.

اهمیت CPI را برای خود مشخص و واضح کنید

برای تعیین صحیح هزینه به ازای هر نصب در کمپین تبلیغاتی (CPI یا cost per install) که در پیاده‌سازی کمپین مشخص می‌کنید، باید به LTV یا lifetime value کاربر توجه کنید. بررسی LTV به شما کمک می‌کند تا بودجه کمپین خود را به‌درستی تعیین کنید و می‌توانید پیش‌بینی کنید که برای جذب یک کاربر چقدر باید هزینه کنید. نکته مهم دیگر این است که حتماً باید مقدار LTV بیشتر از CPI تعیین‌شده باشد.

تنظیم فرمت بر اساس نیاز مخاطبان

با شناخت مخاطبین می‌توانید فرمت تبلیغات را بر اساس نیازهای مخاطبین تنظیم و بهینه کنید. اولین قدم شناخت مخاطبین بود و قدم بعد بررسی دقیق هر استراتژی با تست است. با تست می‌توانید متوجه شوید که کدام استراتژی‌ها جوابگو بوده و کدام‌یک به نتیجه نرسیده است؟ با استفاده از تست A/B و جمع‌آوری دیتای بیشتر می‌توانید در برهه‌های مختلف زمان این فاکتورها را بررسی کنید. ممکن است نیاز باشد دوباره تغییراتی بدهید.

در اینجا به بررسی مختصری از عواملی که در حوزه تبلیغات درون برنامه ای مهم بوده اند، پرداختیم. اما این حوزه بسیار گسترده تر از آن است که در این مقاله مطرح شد. برای اطلاعات بیشتر درباره این حوزه تبلیغ یار را در مقالات آینده همراهی کنید.

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *