ثبت نام

تبلیغات احساسی

تبلیغات احساسی (۱۱)

تبلیغات احساسی چیست؟

دانستن مفهوم این کلمه بسیار جالب است و شاید تا کنون هم شما به مفهوم این کلمه فکر نکرده باشید. فکر می کنم این واژه در تبلیغات روزانه هزاران بار مورد سو استفاده قرار می گیرد در واقع از این واژه در تبلیغات به صورت نامحسوسی استفاده می شود در حالی که خود ما به این موضوع واقف نیستیم. اینکه بسیاری از مولدین تبلیغات به این موضوع توجه دارند که تبلیغات باید به صورت خلاقانه و احساسی باشد  در بسیاری از زمان ها حقیقت را فدای خلاقیت و احساسات می کنند. در واقع این افراد معتقد هستند که تبلیغات اگر احساسی نباشد نمی تواند در مخاطب موثر باشد و چیزی که می تواند مخاطب را به سمت یک تبلیغات جلب کند هدف قرار دادن علایق و احساسات او خواهد بود.

اما من فکر می کنم که بیشتر این افراد باید خلاقیت و واقعیت را باهم ادغام کنند و آن را به مخاطب نشان دهند در حالی که گاها انجام دادن این کار خیلی دشوارتر می شود زیرا بسیاری از وقایع را نمی توان به راحتی برای مخاطب بازگو کرد واگر این کار را انجام دهند در واقع تا حدود زیادی تاثیرات تبلیغات از بین می رود. در ذهن اکثر عموم این است که تبلیغات به جنبه های زیبای یک مطلب اشاره دارد. ولی در واقعیت تمام جنبه های یک محصول یا خدمات زیبا نیست بلکه جنبه های منفی هم دارد .

تبلیغات احساسی

من فکر می کنم که دست اندر کاران تبلیغات باید به این بخش از موضوع توجه بسیار زیادی را داشته باشند که بسیاری از فیلم های هنری تبلیغاتی هدف اصلی خود را به صورت تاثیرات احساسی بر مخاطبان اعمال می کنند. بسیاری از هنر های که شاید امروزه ما به چشم یک کار اضافه به آنها نگاه می کنیم روزگارانی هنر نبوده اند ویک کار عادی در جامعه محسوب می شدند اما در حال حاضر به یک کار فوق العاده تبدیل شده اند. تبلیغات هم به همین نوع است بعضی از چیزهای روتین در محصولات را به صورتی نمایش می دهند که جز هنرها و مزیت های محصول محسوب می شود. شمشیر تا ۱۰۰ سال پیش جز لوازم رزمی محسوب می شد و در تمامی جنگ ها کاربرد داشت اما کم کم به یک ورزش تبدیل شد و امروز به عنوان یک ورزش تنها جایگاه محدودی دارد. یا بعضی از کارها قبلا جز شغل محسوب می شد و امروزه دیگر شغل نیست مثلا عکاسی در حد پایه روزگاری شغل بوده است اما با روی کار آمدن دوربین های عکاسی و دوربین های مدرن گوشی ها امروزه عکاسی فقط در شکل حرفه ای آن یک شغل محسوب می شود و خیلی از افراد در خانه از دوربین های خود استفاده می کنند.

امروز هم فیلم های هنری و احساسی محسوب می شوند که به نحوه پیچیده احساسات تبلیغاتی را به نمایش می گذارند که فرد مورد نظر را تحت تاثیر قرار دهند در غیر این صورت این فیلم ها هنری و احساسی محسوب نیستند. معمولا هدف اصلی فروشنده ها از ارائه این تبلیغات بالا بردن میزان فروش کالا یا خدمات می باشد در حالی که ممکن است یک موضوع را به نحوی پیچیده به شما ارئه دهند که هیچ گاه شما به این موضوع هم فکر نمی کنید و در غالب دیگری موضوع تبلیغات را به شما ارائه می کنند از این جهت به این فیلم ها هنری می گویند که به صورت مستقیم به موضوع مورد توجه بیننده اشاره نمی کنند بلکه او را به صورت غیر مستقیم به سمت سوژه مورد نظر تعقیب می کنند.

تبلیغات احساسی

من فکر می کنم که اگر به صورت مستقیم در یک تبلیغات به سوژه مورد نظر اشاره شود نمی تواند فکر مشتری به حدی که به صورت غیر مستقیم ارائه می شود را به خود مشغول کند. پس در واقع من فکر می کنم که هر پیام تبلیغاتی شامل دو بخش از می باشد یکی شامل پیام های مستقیم و دیگری حاوی پیام های غیر مستقیم که به خریدار القا می شود.

معمولا مشتری ها بیش از آن که تحت تاثیر دلایل منطقی شما قرار بگیرند تحت تاثیر احساسات خود هستند در زمان فروش شما متوجه می شوید که اگر یک خریدار از گذشته خود در مورد یک تبلیغات پیش زمینه احساسی داشته باشد نمی تواند دلایل منطقی شما برای خرید یک محصول جدید او را به راحتی قانع کند در حالی که شاید محصول شما از محصول مورد نظر او بهتر باشد او همچنان به پیش زمینه احساسی خود توجه می کند و البته یک موضوع مهمی که می تواند یک تبلیغ احساسی را پر رنگ تر کند ظاهر یک وسیله هم می باشد. مثلا شما به صرف تبلیغات یک جاروبرقی را خریداری نمی کنید بلکه برای خرید خود به این نکته توجه می کنید که کیفیت مورد نظر همان باشد که در تبلیغات عنوان شده است البته یک تبلیغات احساسی به شما یک پیش زمینه درباره مزایای خرید این جارو برقی می دهد که می تواند شما را به سمت خرید آن تعقیب کند اما این به این معنی نیست که شما صرفا بر اساس احساسات ان محصول را می خرید بلکه قبل از خرید از صحت آن گفته ها مطمیئن می شوید.

 بسیاری از دانشنمندان در زمان خرید اذعان کردند که بسیاری از افراد آن چنان هم به احساسات خود توجه نمی کنند و همیشه هوش وذکاوت به همراه ان ها می باشد و احساسات ما همیشه به میزان بسیار زیادی تحت تاثیر استدلال های ذهنی قرار می گیرد. به این مسئله توجه کنید که اگر در تبلیغات احساسی تنها به مسائل کذب اشاره کنید نه تنها نمی توانید مشتری های خود را متقاعد کنید بلکه در میان سایر رقبا نیز به یک فروشنده متقلب معروف خواهید شد در نتیجه آنها به راحتی از این موقعیت به نفع خود استفاده می کنند.

 

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *